Çin Mart’tan Beri 151 Milyar Maske İhraç Etti

Kamu yayıncılığı yapan China Daily gazetesi , Çin’in, 15 Mart ile 6 Eylül arasında inanılması güç olarak kabul edilen 151,5 milyar maske ihracatı yaptığını yazdı.

Bu rakam doğruysa, Çin, son altı ayda ortalama olarak dünyada kişi başına yaklaşık 20 maske ihraç etmiş oluyor. Çin’in geçen yıl sadece beş milyar maske üretip sattığına bakınca bu rakamın ne demek olduğu daha iyi anlaşılıyor.

COVID-19’un ilk kez hem de çok sert vurduğu ülkelerin başında gelen Çin, salgından sonra, ülke genelinde iç pazar için üretim yapan fabrikalarıyla adeta bir maske yapma makinesine dönüştü.

Çin’in Mart ayında virüsün yayılmasını sınırlandırmasının ardından üreticiler, ciddi maske kıtlığı ile uğraşan hükümetlere ve diğer kişisel koruma ekipmanı (PPE) malzemelerine ihracatı artırdı.

Nisan ayında, fiyat ve talep artışıyla birlikte 36 bin yeni şirket kurulup maske üretmeye başladı.  Reuters’ın haberine göre, aynı ay, Çinli düzenleyiciler, yabancı hükümetlerden ihraç edilen KKD’lerle ilgili olarak çokça duyurulan şikayetlerin ‘hatalı’ olarak kabul edilmesinin ardından maske ve KKD ihracatına bazı kısıtlamalar getirildi.

Yaza kadar giden ilk maske patlamasının ardından, iç talep ve daha katı kısıtlamalar Çin’deki maske endüstrisini soğuttu. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde artan vakalar nedeniyle, Çin’in maske ihracatı salgınla mücadelede hala rol oynuyor.

8 Eylül itibarıyla ABD’de 6,3 milyondan fazla doğrulanmış vaka var, onu Hindistan (4,28 milyon) ve Brezilya (4,15 milyon) izliyor. Johns Hopkins Coronavirus Kaynak Merkezi’ne göre, dünya genelinde COVID-19 ‘dan toplam can kaybı 892,714 kişiye ulaştı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.