Çin, robot satışında birinci

Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) yıllık raporu kısa süre önce Shanghai’de yayınladı. Böylece IFR, ilk kez küresel yıllık raporunu Çin’de yayımlamış oldu. Raporda, Çin, Japonya, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’nın en büyük beş piyasa olarak, dünya piyasasının yüzde 74’ünü elinde bulundurduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, geçtiğimiz yıl Çin’de montajı tamamlanan robot satışının 154 bin adet olduğuna ve bu rakamın ABD ile Avrupa piyasalarının toplamını bile geride bıraktığına işaret edildi. Çin’de geçen yıl üretilen robotların değeri ise, 5 milyar 400 milyon dolarla bir önceki yıla göre yüzde 21 arttı.

Çin’deki satışlar önceki yıla göre yüzde 1,73 oranında düşmesine rağmen, dünyada en fazla robot satışı gerçekleştiren ülkeler arasında birinci oldu. Çin Robotik Endüstri Birliği Başkanı tarafından yayımlanan başka bir rapora göre ise, bu söz konusu gerileme, yabancı robot üreticilerinin satışlarındaki yüzde 7,2’lik düşüşten kaynaklandı. Ancak diğer yandan Çinli üreticiler tarafından satılan robot sayısında ise bir önceki yıla göre yüzde 16,2’lik artış görüldü. Çinli robot üreticileri oldukça dinamik bir dönem oldu.

IFR Başkan Yardımcısı Steven Wyatt konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu farklı durum, Çin hükümetinin yerel üreticilere yönelik teşvik politikasından ve otomobil sektöründe görülen güçsüz büyüme eğiliminden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı. Raporlara göre, imalat sektöründe her 10 bin kişi başına düşen robot sayısı anlamına gelen “robot yoğunluğu”, Çin’de geçen yıl 140’a ulaştı ve bu rakam küresel ortalamanın üzerinde.

IFR Başkanı Junji Tsuda ise, ABD ile Çin arasındaki ticaret çatışmasının müşterilerin yatırımlarını ertelediğini hatırlatarak “Bu da küresel ekonomideki belirsizliği arttırdı. Ancak otomasyona olan eğilim ve teknik gelişimler endüstriyel robot piyasasında çift haneli büyümeye yol açacak. 2022 yılında yaklaşık 584 bin robotun üretilmesi bekleniyor” dedi.

Çin Robotik Endüstri Birliği Başkanı ve Siasun Robot ve Otomasyon Şirketi CEO’su Qu Daokui ise Çin’in robot endüstrisi hakkında yaptığı değerlendirmede “Çin’de robot yoğunluğunun gelecek 10 senede çok daha yüksek bir seviyeye çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi. Çin’de robot yoğunluğu konusunda büyük ilerleme kaydedilmesine rağmen, robot üretiminin büyük çaplı kullanımı konusunda yine büyük bir açık mevcut. Çünkü küresel bakımdan, dünyada robot yoğunluğu listesinde Singapur 831, Güney Kore 774 ve Almanya ise 338 robotla önde geliyor. Çin ile gelişmiş ülkeler arasında yine büyük mesafe var.

Çin Robotik Endüstri Birliği’nden edinilen verilere göre, Çin piyasasında endüstriyel robot satışlarının bu yıl yüzde 5 artması ve iç piyasa satışlarının yüzde 15 oranında yükselmesi öngörülüyor. IFR’nin raporuna göre, Çin’de robotların üretim kapasitesi, 2020-2022 yılları arasında her yıl ortalama yüzde 12 oranında yükselecek.  (Kaynak: CRI )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.