Çin Sineması, Tatilde 581 Milyon Dolar Hasılat Yaptı

Çifte Bayram ya da ‘Altın Hafta’ olarak bilinen Ulusal Gün ve Güz Ortası Festivali tatilinde Çin sinema sektörünün toplam hasılatı 3,95 milyar yuan (581 milyon dolar) oldu.

Çin’in COVID-19 salgını üzerindeki etkili kontrolü sayesinde, tiyatrolar temmuz ayı sonunda yeniden açıldı. Tatillerde tiyatroların koltuk kapasitelerini yüzde 75’e çıkarmalarına izin verildi. Tatilin ilk günü hem Sonbahar Ortası Festivali hem de Ulusal Gün kutlaması olan 1 Ekim’de elde edilen 743 milyon yuan’lık gişe geliri ülke geneli ve dünyada bir günde elde edilen en yüksek geliri oluşturdu. Tatilin ikinci gününde sinema seyircisinin sayısı 100 milyon kişiye ulaştı.

Gösterime giren filmleri yakından incelediğimizde, başrollerinde all-star oyuncu kadrosunun yer aldığı, Zhang Yimou’nun başını çektiği dokuz Çinli yönetmenin ortaklaşa yaptığı yoksulluğu azalmayı anlatan beş öyküyü anlatan “Halkım, Vatanım” filmi 1,87 milyar yuanlık gişe geliriyle ilk sıraya oturdu.

Animasyon filmi “Tanrılaştırma Efsanesi” 1,38 milyar yuanlık gişe geliriyle ikinci sıraya otururken, gösterime girdiği ilk günde elde ettiği 360 ​​milyon yuan’lık gelirle şimdiye kadar Çin animasyon filmlerinde en yüksek geliri sağlayan film oldu.

Peter Chan’ın 1981’den 2016’ya kadar birkaç nesil Çinli kadın milli voleybol takımının mücadelelerini anlatan spor filmi “Leap”, tatil boyunca topladığı 360 milyon yuan’lık gelirle listede üçüncü sırada yer aldı. Film, tatilin son gününde brüt 640 milyon yuan seviyesinde gişe gelirine ulaştı.

Xi Chen’in yönettiği, Gold Valley Films tarafından beş yılı aşkın sürede tamamlanan “Kung Fu Mulan” adlı CG animasyon filmi, 3 Ekim’de Çin sinemalarında gösterildi. Fazla rağbet görmeyince 5 Ekim’de gösterimden kaldırıldı. Film sadece 7,87 milyon yuan’lık gişe geliri sağladı.

Gençler için iki küçük film vardı. Bunlardan biri olan Derek Hui’nin gençlik komedisi “Kahve mi Çay mı?” 4 Ekim’de gösterime girdi. Tatil boyunca 100 milyonluk gelir elde eden Çin’in kırsal bölgelerinde geçen genç ortaklık hikayesi film, izleyicilerden olumlu not aldı. Lin Ziping’in yönettiği bir başka gençlik filmi “Let Life Be Beautiful” yarışa 5 Ekim’de katıldı. Trajik dram türündeki film, iyi not almasına rağmen sadece 2,78 milyon yuan’lık gişe gelirine ulaşabildi.

Kuzey Amerika’da tiyatroların yüzde 56’sı açık, bu piyasada yeni film projesi de yok. ABD’de 543 tiyatroyla ikinci büyük tiyatro zinciri Regal Cinemas’ın sahibi olan Cineworld, 4 Ekim’de İngiltere ve ABD sinemalarını kapatmayı düşündüğünü doğruladı.

Çin’de ise, COVID-19 salgınının gölgesinin düştüğü bu yılda film pazarının toplam brüt hasılatı şimdiden 12,2 milyar yuan’a ulaştı. Ulaşılan bu rakama göre, Çin’in film endüstrisinde ABD’yi geçip ilk sıraya oturabilmesi için yaklaşık 1,4 milyar yuan’lık eksiği bulunuyor. Dolayısıyla, geri kalan çeyrekte Çin, bu açığı kapatabilir.

(Kaynak: Zhang Rui / China.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.