Çin, Son 5 Yılda Tarımda Büyük Gelişme Kaydetti

Çin, 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın uygulandığı 2016-2020 yılları arasında, tarım alanında gelişmeye ağırlık verilmesi ve kırsal bölgelerin kalkındırılması politikaları sayesinde tarım alanında büyük gelişme kaydetti.

Çin Tarım Bakan Yardımcısı Liu Huanxin dün düzenlenen basın toplantısında, 2016-2020 yılları arasında çeltik ve buğdayın tamamının, mısırın da yüzde 95’inin Çin’de üretildiğini ve yumurta, et, süt, sebze ve çay gibi tarımsal ürünlerin de bol miktarda bulunduğunu belirtti.

2019 yılında Çin’in tahıl üretiminin 660 milyon ton ile rekor seviyeye ulaştığını dile getiren Liu, kişi başına düşen tahıl miktarının uluslararası standardın 70 kg üzerine çıkarak 470 kiloyu bulduğunu söyledi.

Liu Huanxin, ayrıca Çin’in yoksullukla mücadele çalışmalarında büyük başarı kaydettiğini, köylülerin gelirlerinin katlandığını ifade etti.

Liu, 14. Beş Yıllık Kalkınma Planı’nın uygulanacağı 2021-2025 yılları arasında ise tarımın modernleştirilmesi, hayvan ve bitkilerdeki hastalıkların önlenmesi gibi konularda bir dizi önemli projenin hayata geçirileceğini sözlerine ekledi. (Kaynak: Cri Türk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.