Çin, turizm bakanlığı modelimizi inceleyecek

Geçen yılın mart ayına kadar Çin’de ‘Kültür’ ve ‘Turizm’ bakanlıkları iki ayrı bakanlık olarak hizmet veriyordu. Geçen yıl Çin’de gerçekleştirilen 1. Ulusal Halk Kongresi’nde iki bakanlık birleştirmesine karar verildi.

Çin’in iki bakanlığı tek çatı altında birleştirdikten sonra, Türkiye’ye gelip Kültür ve Turizm Bakanlığı modelimizi inceleyeceğine ilişkin haberi 17 Kasım 2019 tarihinde piyasaya çıkan haftalık Para Dergisi’nde yazdım.

İki bakanlık kültür ve turizm bakanlığı adı altında birleştirilince Çin’in eski kültür bakanı Luo Shugang birleştirilen bakanlığa, Çin Ulusal Turizm İdaresi’nin (CNTA) Başkanı olan Li Jinzao da yardımcılığına atandı. Uzmanlar bu adımı geçmişi 1964 yılına dayanan kültür ve turizmi koordine eden CNTA ile CITS’in (China International Travel Service) birleştirilmesi şeklinde de yorumluyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, aşağıdaki fotoğrafta sağda Japon ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla birlikte görülüyor.

Duyduğumuza göre, iki bakanlığı birleştiren Çinli yetkililer, daha önce bu iki bakanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı altında birleştiren Türkiye’ye gelip bizim modelimizi inceleyecekmiş. Kulağımıza gelen bilgilere göre, Çin kültür ve turizm bakanlığından bir heyet, önümüzdeki günlerde Ankara’ya gelip, kültür ve turizm bakanlığı yetkilileriyle görüşüp birleşik bakanlık modelimizi inceleyecekmiş.

Çinli heyet Türkiye modelini incelemek amacıyla ülkemize gelmeden önce, modelimizden etkilenen Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, şimdiden 20 ülkede tanıtım ofislerini açtılar bile…Bu arada ülke yönetimi aralarında kültür ve turizm bakanlığının da bulunduğu yedi bakanlıktan oluşan bir komisyon oluşturdu. Söz konusu komisyonun kültürel gelişmelerin yanı sıra, turizm endüstrisinin gelişimi koordine edip, ülkenin bu alanlardaki gücünü uluslararası alana taşımayı teşvik edeceği belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.