Çin turizmde “içe” dönüyor

Çin Ulusal İstatistik Bürosu 16 Nisan’da ülke ekonomisinin, bu yılın ilk üç ayında geçen yıla kıyasla yüzde 6.8 küçüldüğünü açıkladı. Bu durumun Çinli gezginleri iç turizme yöneltmesi bekleniyor.

Dünya koronavirüs belasıyla tanışmamışken, Çinli turistlerin dünyada dolaşan beş gezginden birini oluşturuyordu. Trip.com ve Ctrip verilerini değerlendiren Jing Travel editörleri, bu yıl Çinli turistlerin iç turizmi yöneleceğini yazdı.

Editörler, Çinli turistlerin evde geçen günlerin ‘intikamını alırcasına’ uçak, tren ve otobüs bileti satın alacakları yorumunu yaptı. Pekin merkezli araştırma kurumu Çin Turizm Akademisi, virüsün ziyaretlerde yüzde 56’lık, gelirlerde ise yüzde 69’luk düşüş tahmin ediyor.

Çin’de turizm endüstrisinde 100 milyonu aşkın kişi istihdam ediliyor. Bu durum sektörün hükümet tarafından teşvik ve desteklerini gündeme getirdi. Nisan ayında 43 milyon Çinli gezgin ülke içinde iç turizm hareketlerine katıldı. Talebi karşılamakta sorun yaşamayan Çinli havayolları yolcu trafiğinde yüzde 40’lık toparlanma yaşadı.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.