Çin Yoksulluğu Bitirmeyi Hedefliyor

Çin Devlet Konseyi, yoksulluğun ülke genelinde 2020 sonunda zaferle sonuçlanması için bir dizi tedbir aldığını açıkladı. Buna göre, yoksulluk 2020 sonunda ülke genelinde bitirmeyi hedefliyor.

Devlet Konseyi’nin yeni koronavirüsü ortak önleme ve kontrol mekanizması, yaptığı son basın toplantısında, Çin genelinde yoksulluğa karşı verilen savaşın 2020 sonunda zaferle sonuçlanması ve riskli gruplara desteğin güçlendirilmesi amacıyla bir dizi tedbir aldığını açıkladı.

Devlet Konseyi Yoksulluğun Azaltılması ve Kalkınma Öncü Grup Ofisi’nden Wang Chunyan, yoksul bölgelerde salgın önleme ve kontrol çabalarının olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı.

Salgın, yoksul bölgeleri üç şekilde etkiledi: Öncelikle, yoksulların memleketlerinden kentsel alanlardaki işlerine gitmesini engelledi. İkinci olarak, çiftçilerin üretim yapmasını ve çalışmasını zorlaştırdı. Üçüncü olarak, bir çok yoksulluğu azaltma projesinin gecikmesine yol açtı. Bu etkileri azaltmak için yoksullukla mücadele ofisi ve diğer departmanlar ortaklaşa bir dizi politika dökümanı yayımladı ve finans, istihdam gibi alanlarda ek destek vaadinde bulundu.

Bu politikalar adım adım uygulanıyor ve olumlu sonuçlar veriyor. Yeniden başlatılan yoksullukla mücadele projelerinin sayısı hızla artıyor. Orta ve Batı Çin’de 22 eyalet düzeyindeki bölgede 370 bin projenin 220 bininde çalışmalar yeniden başladı. Virüsün yayılma riskinin düşük olduğu bölgelerde yoksulluğun azaltılması amacıyla şirketler ve fabrikalar yeniden açıldı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.