Çin’de 5G abonelerinin 150 milyona ulaşması bekleniyor

Çin, 5G ile ilgili gerekli yasal altyapıyı tamamlayıp baz istasyonları inşasını hızlandırdı. Ülkede bu yılın sonuna kadar 5G mobil abone sayısının 150 milyona ulaşması bekleniyor.

COVID-19 salgınının etkisine rağmen, Çinli telekom şirketlerinin 5G’nin devreyi girme çalışmalarını hızlandırdığını belirten 13. Ulusal Halk Kongresi milletvekili aynı zamanda Çin Bilgi Akademisi başkanı Liu Duo, “5G ağları, çekirdek ağ ve baz istasyonları olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Çinli telekom taşıyıcıları, 5G çekirdek ağlarını bu yılın sonuna kadar bağımsız mimariye yükseltmeyi amaçlıyor” diyor.

Liu, Çin’in telekom taşıyıcılarının bu yıl 5G ağlarının inşasına 180 milyar yuan (25.2 milyar dolar) yatırım yapacağını, bunun da sektördeki şirketleri 520 milyar yuan’dan fazla süper hızlı teknolojiye yatırım yapmaya motive edeceğini ileri sürdü.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre, Mayıs ortasından itibaren Çin’de 200 bini aşkın 5G baz istasyonu faaliyete geçti. Mart ayı sonunda abone sayısı 50 milyonu geçti. Günümüzde Çin’de her hafta 10 bini aşkın yeni 5G baz istasyonunun inşa edildiği belirtiliyor.

5G uygulamalarının sadece yüzde 20’sini tüketici odaklı olacağını hatırlatan Liu, “Ticari potansiyelinin yüzde 80’i geleneksel sektörlerde kullanılıyor. Sonuç olarak, 5G ve endüstriyel internetin birleşimi ülkenin endüstriyel gelişimi için büyük önem taşıyacak” diye ekliyor. (China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.