Çin’de 850 milyon çevrimiçi video kullanıcısı var

Dün Çin’de açıklanan internet raporuna göre, ülkede Mart ayı itibarıyla çevrimiçi (online)  video kullanıcılarının sayısı geçen yıldan 126 milyon kişilik artışla 850 milyona ulaştı.

Çin İnternet Şebekesi Bilgi Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, kısa video kullanıcılarının sayısı 2018’in sonundan itibaren 125 milyonluk bir artışa denk gelen 773 milyona ulaştı. Bu da tüm internet kullanıcılarının yüzde 85,6’sına denk geliyor. Çevrimiçi video kullanıcıları ise netizen nüfusunun yüzde 94,1’ini oluşturuyor.

Rapora göre, çevrimiçi videonun hem kullanıcı sayısı hem de kullanım süresi, yeni koronavirüs salgını nedeniyle bu yılın başlarında önemli bir artış gördü. Raporda çevrimiçi videoların anlık mesajlaşmanın yanında en çok kullanılan ikinci internet uygulaması haline geldiğine dikkat çekildi.

Kısa video platformları, özellikle yoksul bölgelerde ekonomik kalkınmanın yönlendirilmesinde önemli bir rol oynayan diğer endüstrilerle giderek daha fazla bütünleşiyor.

Rapora göre, çevrimiçi eğlence uygulamalarının kullanıcıları salgın sırasında sayıca arttı. Çevrimiçi müzik kullanıcıları 635 milyon ve çevrimiçi oyun kullanıcıları 532 milyona ulaştı. Bu rakamlar, toplam netizen nüfusunun sırasıyla yüzde 70,3’ü ve yüzde 58,9’unu oluştur.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.