Çin’de elektrikli otomobillere desteğe devam edecek

Çin Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulusal Kalkınma ve Reform Bakanlığı, ülkede yeni enerjili otomobillere desteklerini iki yıl daha uzatacak.

Merkezi hükümet yeni enerjili otomobil satışını teşvik etmek amacıyla, 2009’da yeni enerjili otomobil alımına sübvansiyon desteği ve 2014’te de alım vergisi konusunda muhafiyet uygulamaya başlamıştı. Her iki politikanın süresi yıl sonunda dolacaktı ancak söz konusu karardan sonra iki tercihli politika da 2022 yılına kadar uzatılacak.

Kararın amacı, maliyeti yüksek olan yeni enerjili otomobil sektörünün kalkınmasına destek vermeye devam etmek. Son yıllarda hükümetin politika destekleriyle Çin’de yeni enerjili otomobil sektörü giderek büyüyor. Çin, yeni enerjili otomobil satışı bakımından son beş yıldır dünyanın ilk sırasında bulunuyor. Çin’de yeni enerjili otomobil üretimi geçen yıl 1 milyon 242 bini, satışı ise 1 milyon 206 bini buldu.

Bu yıl, COVID-19 salgını Çin’in yeni enerjili otomobil piyasasında büyük etkiler yarattı. Yeni enerjili otomobil satışı Ocak ayında yıllık bazda yüzde 63,8, Şubat ayında da yüzde 59,5 düştü. Yeni enerjili otomobile yönelik tercihli politikanın uzatılmasıyla salgının etkilerinin azaltılarak, otomobil piyasasındaki tüketimin canlanmasına destek verilmesi amaçlanıyor.

Başkent Beijing’de bu yıl 54 bin 200 adet olarak belirlenen yeni enerjili otomobil alım kontenjanı Şubat ayında tamamen dolmuştu. Bu nedenle otomobil markaları Beijing’deki tüketicileri kazanmak için kampanyalar başlattı. 500 yuanlık kaporanın 5 bin yuan olarak kabul edilmesi, temel bakım hizmetlerinin hayat boyunca ücretsiz yapılması ve 24 aylık faizsiz taksit uygulaması gibi uygulamalar var.

Süresi uzatılması öngörülen tercihli politikalarda dikkat çeken bir nokta var. Fiyatı 300 bin yuanın üzerindeki otomobiller sübvansiyon uygulamasından faydalanamayacak.

Neden 300 bin yuan? Maliye Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan açıklamada, “Bu uygulama, ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerdeki politikalardan faydalanarak, sübvansiyonun lüks tüketime kaymasını önlemeyi amaçlıyor”ifadesine yer verildi.

Tesla’da durum nedir?

Tesla’nın Çin’de üretilen araçları Ocak itibarıyla teslim edilmeye başlanmıştı. Verilere göre, Tesla bu yılın ilk çeyreğinde,Çin’de 18 bin 600 satış gerçekleştirdi ve bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 73 arttı. Tesla’nın satışları da Çin’in yeni enerjili otomobil piyasasında yılın ilk çeyreğinde birinci sırada yer alaldı.

Ama araç fiyatları 300 bin yuanın üzerindeki Tesla, son politikadan faydalanamayacak mı? Tesla tarafından 1 Mayıs’ta yapılan resmi açıklamada, Çin’de üretilen Model 3’ün en düşük fiyatı 291 bin 800 yuana indirileceği, sübvansiyon uygulandıktan sonra bu fiyatın 271 bin 550 yuana düşeceği bildirildi.

Bu, şüphesiz ki yerli yeni enerjili otomobil işletmelerine büyük baskı getirecek ve daha şiddetli bir rekabet ortamı yaratacak. Tesla, Çin’deki fabrikasında üretim yapmaya başladıktan sonra satışları dünyadaki diğer diğer yeni enerjili otomobil işletmelerini bir hayli geride bıraktı.

Merkezi ABD’de bulunan, yeni enerjili otomobil satışları istatistik sitesi EvSales tarafından kısa süre önce açıklanan verilere göre, Tesla’nın Model 3 arabası Mart ayında küresel çapta satılan yeni enerjili otomobiller arasında 48 bin 788 satışla birinci sırada yer aldı.

Uzmanlara göre, Çin’de otomobil piyasasının normale dönmesi ve Tesla’nın Çin fabrikasındaki üretim kapasitesinin genişlemesiyle birlikte şirketin avantajının daha da büyümesi bekleniyor.

Uzmanlara göre, yerel markalar için sadece hükümetin destek politikalarına sırtını yaslamak yeterli değil. Bu şirketlerin kilit teknolojileri de geliştirerek, kaliteyi yükseltmekten başka tercihi yok.  Kaynak: CRI Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.