Çin’de ergenler arasında sigara kullanımı azalıyor

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, orta eğitim öğrencileri arasında tütün kullanımına ilişkin 2019 araştırmasının sonuçlarını açıkladı.Ergenler arasında sigara içmeyi deneyenlerin sayısı 5 puan azaldı.

Araştırma, son beş yılda sigara içmeyi deneyen ve düzenli olarak sigara içen öğrenci sayısında kayda değer bir düşüş olduğunu ortaya koydu. 2019’da çoğu 12-15 yaş aralığında yer alan ortaokul öğrencileri arasında sigara içmeyi deneyenlerin oranı 2014’e göre 5 puan azalarak yüzde 12.9’a, düzenli olarak sigara içenlerin oranı da 2014’e göre 2 puan azalarak yüzde 3.9’a geriledi.

Bu gençler, pasif içiciliğe de daha az maruz kaldı. Geçen yıl evde, kapalı bir alanda ya da kamusal bir mekanda sigara içen birini gördüklerini söyleyen ortaokul öğrecilerinin oranı, geçen yıl 2014’e kıyasla 9.7 puan azalsa da hala yüzde 63.2 gibi yüksek bir seviyedeydi. Son 30 günde okulda sigara içen birini gördüklerini ve her gün öğretmenleri sigara içerken gördüklerini söyleyenlerin oranı da 2014’e göre gerileyerek, sırasıyla, yüzde 45.2 ve yüzde 8.5 oldu.

Araştırmacılar, okullarda sigara kullanımının önüne geçilmesinde ilerleme sağlandığını kabul ediyor ama ergenler arasında tütün bağımlılığına ilişkin eğitimin artırılması çağrısında bulunuyor. (Kaynak: China Today Türkiye)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.