Çin’de kurye sektörü teknolojiyle büyüyor

Teknoloji Çin’de kurye teslimatını hızlandırdığı gibi, büyümesine de yol açıyor. Çin Devlet Posta Bürosu’nun verilerine göre, ülkede kurye sektörü geçen yıl yüzde 25,8’lik artışla 50 milyar paketi aştı.

Kurye sektörünün önceki yıldan 20’lik artışla 60 milyar koliye ulaştırarak 2019 yılını kapatması bekleniyor. Çin Devlet Posta Bürosu (DPB) sözcüsü Feng Lihu, ülkede hızlı teslimat sektörünün 2016’dan bu yana yılda 10 milyar koli artış ile yüksek hızda büyüme grafiğini sürdürdüğünü söylüyor. Feng, “Şimdiye kadar Çin’deki şehirlerin yüzde 92.4’ü hızlı teslimat hizmetleri kapsamına girdi. Ayrıca 21 eyalet, özerk bölge ve belediye kendilerine bağlı tüm ilçelerde tam kapsamlı hızlı teslimat noktalarını hayata geçirdi” diyor.

Hızlı teslimat sektörü, ülkenin perakende tüketim ürünleri satışlarının yüzde 19’unu oluşturan e-ticaret sektörünün 6.9 trilyon yuanı (1.02 trilyon ABD Doları) bulan yıllık satışlarına da büyük katkı sağlıyor. Sektör, ayrıca, 113 uçaklık toplam filo büyüklüğü olan üç kargo havayolu şirketi kurdu. Hızla gelişen sektör, Çin için yeni bir kilit büyüme gücü haline geliyor. Her gün yaklaşık 160 milyon paket taşınıyor ve yeniliğe dayalı dönüşümün ortaya çıkmasıyla sektör süratli bir değişimden geçiyor.

Son teknolojiler kullanılıyor

Çin’in hızlı teslimat sektörünün yüksek hızdaki büyümesini yalnızca işgücüne yaslanarak sürdürmesi imkansız. Bilim ve teknoloji uygulamalarının büyümeyi beslemesi gerekiyor. Bu yıl ülkede otomatik ayıklama, insansız depolama ve diğer ileri teknolojilerin uygulanmasıyla beraber, hızlı teslimatta verimlilik artırıldı.

Paket dağıtımını robotlar kontrol ediyor

Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletine bağlı Wuxi’deki bir lojistik sanayi parkında depo içine yerleştirilen kameralar yalnızca görüntü kaydetmek için değil, aynı zamanda sürekli tarama ile stok seviyelerini otomatik izlemek ve dağıtım sistemine bilgi akışı sağlamak için kullanılıyor. Economic Information Daily’de yayımlanan haberde, bunun operasyonel verimliliği geleneksel lojistik parklarına kıyasla yüzde 20 artırdığı belirtildi.

 

Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletine bağlı Hangzhou’da Cainiao ve Shanghai YTO Express (Logistics) Co. Ltd. tarafından ortaklaşa kurulan robot dağıtım merkezi kuruldu. Bu robot dağıtım merkezinin, merkezin her gün 500 bin paketi ayıklayıp, insan gücünü üçte iki oranında azaltığı belirtiliyor. Cainiao uzmanları ayrıca kuryelerin müşterilerle otomatik telefon görüşmesi yapmasını sağlayan akıllı ses asistanı teknolojisi de geliştirdi.

YTO Express, Jiaxing kentinde küresel havacılık lojistik merkezini kurmak için yeni bir yatırıma soyundu. Şirket yönetimi, Kuşak ve Yol Girişimi’ne daha iyi hizmet vermek ve Yangtze Nehri Deltası’nın gelişimini kolaylaştırmak amacıyla yapımına başladığı bu merkezi 2021’de faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Guangdong merkezli SF Express, güzergâh ağını geliştirmek amacıyla kurduğu kargo havayolu için 50 uçaklık bir filo oluşturdu; ayrıca şirketin Hubei eyaletine bağlı Ezhou’da bulunan lojistik merkezi de yapım aşamasında. Çinli şirketler, kargo uçakları satın alarak ve lojistik merkezleri inşa ederek sınır ötesi teslimat hizmetleri pazarına açılmayı hedefliyor.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ulaştırma Bakanlığı ulusal lojistik merkezleri inşasına ilişkin ortaklaşa plana göre, ülke 2020 yılına kadar yaklaşık 30 ulusal lojistik merkezi kuracak. Bu sayı 2025 yılına kadar 150’ye çıkacak. Planda modern ekonomik sisteme uygun bir ulusal lojistik merkezi ağının 2035 yılına kadar tamamlanacağı da belirtildi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.