Çin’de online perakendenin hacmi 5 trilyon yuanı aştı

Çin’in online perakende satış hacminin yılın ilk yarısında 5 trilyon 150 milyar yuanla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 arttığı bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugünkü basın toplantısında Çin’in perakende piyasası hakkında bilgi verdi. Sözcü, online perakende satış hacminin yılın ilk altı ayında 5 trilyon 150 milyar yuanla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 yükseldiğini kaydetti. Wang, online perakende satış hacminin haziran ayında da yıllık bazda yüzde 18,6 arttığını belirtti.

Sözcü ayrıca, Çin’de online alışveriş yapanların sayısının geçen yıla göre 100 milyon çoğaldığını kaydetti. Gao, “Bu yılın ilk yarısında Çin’in e-ticaret piyasasında büyük canlılık ve dayanıklık yaşandı; e-ticaret Covid-19 salgınıyla mücadelede elzem malzemelerin tedarikini destekleme, işbaşı yapılmasına yardımcı olma ve tüketimi hızlandırmada önemli rol oynadı.” diye konuştu. (Kaynak: Criturk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.