Çin’de Tarımsal Ürünlerin Fiyatları Artmaya Başladı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Çin’de tarımsal ürünlerin toptan satış fiyatları Salı günü yavaş yavaş artmaya başladı.

(XINHUA) -Çin tarımsal ürün toptan satış fiyat endeksi son olarak önceki güne göre 0,33 puan artışla 120,23 düzeyine geldi.

Salı günü saat 14:00 itibariyle Çin’de popüler et olan domuz etinin ortalama toptan satış fiyatı kilogram başına yüzde 2,2’lik artışla 40,85 yuana (yaklaşık 6,2 ABD doları) yükselirken yumurtanın ortalama toptan satış fiyatı kilogram başına yüzde 0,5’lik artışla 7,57 yuana çıktı.

Hükümet tarafından takip edilen 28 ana sebze türünün ortalama toptan satış fiyatı yüzde 0,2’lik düşüş gösterirken altı farklı meyve türünün ortalama toptan satış fiyatı yüzde 0,5 düzeyinde arttı.

Toptan satış fiyat endeksi, yaklaşık 200 tarımsal toptan satış piyasasından derleniyor ve sebze, meyve, su ürünleri, canlı hayvan ürünleri, tahıl ve yemeklik bitkisel yağlar gibi ürünlerin fiyat endekslerinin ağırlıklı ortalamasına göre günlük olarak güncelleniyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.