Çin’de Uygulamalar Daha İyi Yönetilecek

Siber Uzay İdaresi, Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi, uygulamaların kişisel bilgileri yasadışı bir şekilde toplaması ve kullanmasının önüne geçilmesi için bir toplantı yaptı. 

Toplantıda ilk olarak bu alanda geçen yıl yürütülen çalışmalar gözden geçirildi. Dört merkezi kurum, 2019’da özel bir çalışma ekibi kurdu ve bu ekip tüketicilerden gelen 12 binden fazla şikayeti ele aldı.

2 bin 300’den fazla uygulamanın değerlendirilmesi ve incelenmesinin ardından ekip 260 uygulamaya karşı çeşitli tedbirler aldı. Bunların arasında uygulamayı medyada teşhir etmek, geliştiricileri görüşmeye davet etmek ve uygulamaları piyasadan kaldırmak vardı.

Çin genelinde kullanımdaki uygulama sayısı 5 milyonun üzerinde ve bunlara ilişkin gizlilik endişeleri hala sürüyor. Yapılan toplantıda, Çin’in 2020’de bu alandaki çabalarını daha da yoğunlaştırmasına ve yedi alana odaklanmasına karar verildi.

Bunların arasında yüz tanıma gibi biyometrik verilerin düzenlemesiz toplanması ve kullanımı, geri planda otomatik başlatma, ilgili programları başlatma, sesli mesaj ve fotoğraf gibi özel verilerin izinsiz yüklenmesi bulunuyor. Ayrıca kişisel veri güvenliği sertifika sistemi daha da geliştirilecek ve sertifika sahipleri için dinamik bir izleme mekanizması oluşturulacak. (Kaynak: China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.