Çin’deki yabancı şirketler yeniden üretime geçti

Çin’de meydana gelen yeni korona virüsünden (Covid-19) kaynaklı salgın kontrol altına alınıyorken, ülkede üretim yapan yabancı şirketler de art arda işbaşı yapmaya başladı.

Salgın karşısında Çin hükümetinin güçlü tedbirler aldığı kanısında olan yabancı işletmelerden yetkililer, Çin ekonomisinin dayanıklılığına ve piyasa potansiyeline güvenle baktıklarını belirtiyor. CRI’nin haberine göre, dünyanın önde gelen çip üreticilerinden Almanya merkezli Infineon şirketinin Çin Bölgesi Tanıtım Ofisi Direktörü Zhu Lin, şirketin Wuxi kentinde yer alan fabrikasında üretimin salgın öncesindeki düzeyde sürdüğünü belirtti. “Şubat ayı itibarıyla, işçilerin yüzde 95’i işlerinin başına döndü” diyen Zhu Lin, sözlerine şöyle devam etti:

“Fabrikamızın üretim kapasitesi de salgın ortaya çıkmadan önceki seviyeye ulaştı. Çin genelindeki satış çalışmalarını da 10 Şubat itibarıyla tamamen normale döndürdük. Personelimizin can güvenliğini teminat altına almak için hâlihazırda çoğunun evden çalışmasına imkan tanıdık. Böylece personelimiz hem ailelerine bakabilir, hem de işlerini verimli bir şekilde tamamlayabilir.”

Dünyanın lider kimya şirketi BASF’nin Çin Şubesi Başkanı Stephan Kothrade ise, salgınla mücadele kapsamında Çin’deki ofislerinin tamamında ciddi kontrol ve önleme tedbirleri alındığına işaret etti. BASF’nin çalışanları, müteahhitleri ve ziyaretçilerinin güvenliğini ve sağlığını koruduklarını kaydeden Stephan Kothrade, 10 Şubat’ta şirketin Çin’deki üs ve ofislerinin tümünün işbaşı yaptığına dikkat çekti.

Almanya Ticaret Odası’nın Kuzey Çin Bölge Sorumlusu Dr. Stephan Woellenstein, Çin hükümetinin, şirketlerin salgın nedeniyle ortaya çıkan durumun üstesinden gelmelerini sağlamak için birçok politika uyguladığını dile getirdi. Bu politikalar sayesinde şirketlerin faaliyetlerinin en kısa zamanda normale dönebileceğini belirten Dr. Woellenstein, açıklamasına şöyle devam etti:  “Vergi muafiyeti ve sosyal sigorta ödemelerinin ertelenmesi gibi politikalar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok önemli. Bu politikalar sayesinde şirketler normal üretim faaliyetlerine yeniden başlayabilirler.”

Infineon Çin Bölgesi İşletme Tanıtım Ofisi Direktörü Zhu Lin, salgının kısa vadede çeşitli sınamalara neden olmasına rağmen, Beijing’in Covid-19’a karşı aldığı güçlü tedbirler sayesinde Çin ekonomisinin geleceğine güvenle baktığını söyledi. Zhu Lin açıklamalarını şöyle noktaladı: “Kısa vadede sınamalar var tabii, fakat her zaman Çin ekonomisinin dayanıklılığına ve Çin piyasasının büyük potansiyeline güveniyoruz. Çip üreticilerinden Infineon için konuşmak gerekirse, salgın nedeniyle oluşan dalgalanmayı atlatınca, sektörde talebin yılın ikinci yarısında artacağını tahmin ediyoruz. Kısaca, Çin’in geleceğine güvenle bakıyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.