Çin’den 2023’e Kadar “Tam bağlantılı” 30 Adet 5G Fabrikası

5G teknolojilerinin entegrasyonuyla endüstriyel internet gelişimini hızlandıran Çin, 2023 yılına kadar 10 ana sektörde 30 adet “tam bağlantılı” 5G fabrikası kurmayı hedefliyor.

(Xinhua) — Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın açıkladığı ve endüstriyel internet gelişimine ilişkin önümüzdeki üç yılı kapsayan eylem planına göre, 2023 yılına kadar uluslararası etkiye sahip üç ila beş endüstriyel internet platformu ortaya çıkacak ve endüstriyel internet için büyük bir veri merkezi kurulacak.

Eylem planı, önümüzdeki üç yılın (2021-2023), Çin’in endüstriyel internetinin hızlı büyüme dönemi olacağına işaret etti. Plana göre, bu dönemde akıllı üretim, ağ tabanlı işbirliği ve kişiselleştirilmiş özelleştirme gibi gelişmekte olan iş biçimleri etkili olacak.

Endüstriyel IoT (Nesnelerin İnterneti) olarak da bilinen endüstriyel internet yeni nesil kablosuz ağlar, büyük veri ve yapay zeka ve IoT gibi gelişmiş teknolojilerin daha geniş bir şekilde benimseneceği anlamına geliyor.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı verileri, Çin’in halihazırda bölgesel ölçekte 70’ten fazla endüstriyel internet platformunun gelişmesine yardımcı olduğunu ve yaklaşık 60 milyon set endüstriyel ekipmanı ve 400.000’den fazla endüstriyel işletmeyi birbirine bağladığını gösterdi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.