Çin’in 337 şehrinde hava kalitesi arttı

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı Sözcüsü Liu Youbin, salgını önleme çalışmalarına bağlı olarak,  COVID-19’un olumsuz etkilerinin üstesinden gelip, sağlam çevre yönetişimini yürüteceklerini ifade etti.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, salgına rağmen Çin’in Paris İklim Anlaşması kapsamında iklim değişikliği konusunda ulusal olarak belirlenmiş katkıları (NDC) yerine getireceği belirtildi.

Çin’in 2009’da ortaya koyduğu iklim değişikliği hedefleri şöyle:

► 2020 yılına kadar birim Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) başına karbondioksit emisyonları 2005 yılının seviyesinin yüzde 40-45 altına inecek;

► Birincil enerji tüketiminde fosil olmayan yakıtların payı yaklaşık yüzde 15’e çıkarılacak;

► Ormanlık alan 2005 yılı seviyesine göre 40 milyon hektar ve orman hacmi 1,3 milyar metreküp artacak.

2030’a kadar gerçekleşecek ulusal eylem hedefleriyse şunlar:

► 2030’da veya daha erken bir zamanda karbondioksit emisyonlarının zirveye ulaşması için gayret gösterilecek;

► Birim GSYİH başına karbondioksit emisyonları 2005 yılı seviyesine kıyasla yüzde 60-65 azaltılacak;

► Birincil enerji tüketiminde fosil olmayan yakıtların payı yüzde 20’ye çıkarılacak;

► Orman hacmi 2005 yılı seviyesine göre 4,5 milyar metreküp artacak.

Çinli sözcü Liu Youbin, Çin’in karbon emisyonunu azaltma hedefinin salgının nedeniyle değişmeyeceğini ve yüzde yüz NDC taahhüdünü yerine getireceklerini açıkladı.

Ekoloji ve Çevre Bakanlığı’nın yayınladığı rapora göre, ülkede hava kalitesi iyileşmeye devam ediyor. Geçen yıl 337 şehirde hava kalitesinin iyi seviyeye ulaştığı günlerin sayısı yüzde 82’ye çıktı.

Öte yandan birim GSYİH başına karbondioksit emisyonları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,1 düşerek ülkenin yıllık hedefine ulaştı. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.