Çin’in A tipi hisse senetlerinin değeri 3,5 trilyon yuana yükseldi

COVID-19 salgınının etkisiyle bu yılın ilk altı ayında küresel finans piyasalarında şiddetli dalgalanmalar yaşanırken, ABD, Japonya ve Güney Kore ve Avrupa ülkelerinin borsalarında yüzde 4-20 arasında düşüş görüldü.

Özellikle ABD borsasında defalarca yaşanan büyük düşüşler nedeniyle devre kesici uygulandı. Çin’in A tipi hisse senedi piyasası ise böyle bir dönemde önce düşüş, sonra yükseliş göstererek bir süreliğine boğa piyasasına girdi. Özellikle Chinext Fiyat Endeksi, yüzde 35,6’lık yükselişle küresel borsalar arasında başı çekti.

Borsada listelenmiş 600’ü aşkın şirketin kârı katlandı. Çin borsasında listelenmiş şirketler, kısa süre önce, yılın ilk yarısına dair performans raporlarını açıkladı. Finansal istatistik hizmetleri sağlayıcısı iFind şirketinin verilerine göre, performans raporunu açıklayan bin 566 şirketten 606’sının yılın ilk yarısındaki kârı katlandı.

Temmuz ayı sonu itibarıyla açıklanan verilere göre, 37 şirketin yılın ilk yarısına dair kârlarının 1 milyar yuanı aşması bekleniyor. Detaylara bakıldığında ise en iyi performansı gösteren şirketlerin kimya endüstrisi, tıbbi biyoloji, elektronik, donanım, bilgisayar, tarım, ormancılık, hayvancılık ve balıkçılık gibi sektörlerde yer aldığı görülüyor.

Veriler, yılın ilk yarısında, Shanghai ve Shenzhen borsalarında alış ve satışlarda büyük canlılık yaşandığını da gösterdi. İki borsada gerçekleştirilen ortalama günlük işlem hacmi 757 milyar 972 milyon yuanı bulurken, toplam işlem hacmi ise 88 trilyon 680 milyar yuanla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,95 arttı.

A tipi hisseler değerlendi

Çin’in A tipi hisse senedi borsalarının toplam piyasa değeri 3,5 trilyon yuana yükseldi. Piyasaların gözdesi salgınla doğrudan ilişkili sektörler. COVID-19 salgınının küresel boyutta yayıldığı koşullarda salgınla doğrudan ilişkili sektörlerde büyük talep artışı yaşanırken, ilgili şirketler de sermaye piyasalarının gözdesi hâline geldi.

Medikal donanım, tıbbi malzeme ihracatı, aşı, pnömoni ile ilgili test ve maske dâhil birçok konsept stokunda toplamda yüzde 60’tan fazla artış kaydedildi.Sağlık sektöründe salgınla mücadeleyle doğrudan ilişkili şirketler, performanslarıyla dikkat çekti. Baharat, vitamin ve ilaç ham maddesi imal eden bir şirketin yayımladığı raporda, salgın döneminde vitamin ürünlerinin fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeniyle şirketin kâra geçeceği öngörüldü.

Bunun dışında maske, nükleik asit test kiti ve solunum cihazı gibi ürün ve donanımlara yönelik taleplerin hızla artmasıyla birlikte ilgili şirketlerin büyümesi de hız kazandı. Huajin Securities tarafından açıklanan veriler, yılın ilk yarısında tıbbi biyoloji sektöründe gerçekleştirilen kârın yüzde 18,8 yükselmesinin beklendiğini ortaya koydu.

Yükselme ikinci yarıda dalgalanmalarla sürecek

COVID-19 salgınının yayılmayı sürdürmesi, küresel ekonomideki canlanmanın güçsüzlüğü ve Çin ile ABD ilişkilerindeki belirsizlikler gibi etkenler nedeniyle küresel finans piyasalarındaki birçok belirsizliğin 2020 yılının ikinci yarısında da varlığını devam ettirmesi bekleniyor.

Ancak uzmanlar, kısa vadeli ve geçici dalgalanmaların borsalardaki yukarı yönlü eğilimi değiştirmeyeceği kanısında. Özellikle de Çin’e gelen yabancı yatırımların artması ve yurt içinde bireysel yatırımcıların borsaya giriş konusunda istekli olmaları dikkate alındığında, ikinci yarıda A tipi hisse senedi piyasalarındaki güçlü büyüme eğiliminin süreceği tahmin ediliyor.

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin Çin borsasına yönelik etkilerini değerlendiren uzmanlar, ilişkilerdeki belirsizlik unsurlarının Çin borsasında ancak geçici dalgalanmalara yol açabileceğini, borsanın gelişiminin daha çok Çin’de uygulanan reform ve açılma politikalarına bağlı olacağını ifade etti. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.