Çin’in ilk çeyrekte GSYİH’sı  yüzde 6.8 düştü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülkenin bu yılın ilk çeyreğinde GSYİH’sının yıllık yüzde 6.8 düşüşle 206.54 trilyon yuan olduğunu açıkladı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıkladığı 2020 yılı ilk çeyrek ( 3 aylık) finansal raporuna göre, yılın ilk çeyreğinde Gayri Milli Hasıla  yüzde  6.8 düşüşle 206.54 trilyon yuan oldu.

Çin’in Dış Ticaret hacmi bu yılın ilk  çeyreğinde yüzde  6.4 düşüşle 5.57 trilyon yuan ( 933 milyar Dolar) seviyesine geriledi.

Gümrük Genel İdaresine (GAC) göre ihracat aynı dönemde yıllık yüzde  11.4 düşüşle 3.33 trilyon yuan’a geriledi.

Mart ayında Çin’in ithalat ve ihracatı yıllık yüzde  0.8 düşüşle 2.45 trilyon yuan oldu.  İhracat yüzde  3.5 düşüşle 1.29 trilyon yuan oldu.  Daha önce Reuters, Çin’in ihracatının yıllık yüzde  14 düşüş beklediğini bildirdi.

GAC, Çin’in dış ticaret firmalarının COVID-19’u içerme çabaları nedeniyle faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olacak bir dizi politika başlattığını kaydetti.

Buna ek olarak, salgının Çin’deki yabancı şirketler üzerindeki etkisine rağmen, Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, büyük çapta yabancı yatırımların geri çekilmediğini veya olmayacağını söyledi.

Gao’ya göre, yabancı yatırımcıların Çin’de uzun vadeli iş gelişimine devam etme güveni ve kararlılığı değişmedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.