Çin’in Kuşak-Yol ülkelerine yatırımları yüzde 28,9 arttı

Çin Ticaret Bakanlığı, yılın ilk yedi ayında Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yaptığı finans dışı doğrudan yatırımların yüzde 28,9 artışla 10,27 milyar doları bulduğunu açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, ilk yedi ayda Çinli işletmelerin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yaptığı finans dışı doğrudan yatırımlar aynı dönemdeki toplam yatırımların yüzde 17’sini oluştururken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 4,5 puan yükseldi.

Çinli işletmeler, bu dönemde Kuşak ve Yol ülkelerinde 67 milyar 180 milyon dolar tutarında yeni projelere imza atarken, 40 milyar 430 milyon dolarlık ciro elde etti.

Çin’in doğrudan dış yatırımları genel olarak kiralama hizmetleri, ticari hizmetleri ve imalat sektörü ile toptancılık ve perakende sektörlerine yoğunlaştı.

Bunun yanı sıra, genel inşaat alanındaki yeni projelerle ilgili imzalanan anlaşmaların değeri yüzde 40,8 yükselirken, petrokimya ve su projeleri inşaatı gibi alanlarda yapılan yeni anlaşmaların değeri de sırasıyla yüzde 12,4 ve yüzde 62,9 arttı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.