Çin’in Tekstil ve Konfeksiyon İhracatı 2020’de Arttı

Resmi veriler, Çin’in tekstil ve konfeksiyon ihracatının 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 9,6 oranında artarak 291,22 milyar ABD dolarına ulaştığını gösterdi.

(Xinhua) — Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı verilerine göre, tekstil ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 29,2 oranında artarak 153,84 milyar ABD dolarına yükselirken, konfeksiyon ihracatı yüzde 6,4 daralarak 137,38 milyar dolara geriledi.

Ülkenin tekstil ihracatı, sadece Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında arttı ve 12,29 milyar ABD doları oldu.

Konfeksiyon ihracatı da Aralık ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artış göstererek 13,91 milyar ABD dolarına çıktı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.