Çin’in Yapay Zekâ İnovasyon Platformu Geliştiricileri Cezbediyor

Çinli bir yapay zekâ inovasyon platformuna, Çin’in içinden ve dışından toplam 1,57 milyondan fazla geliştirici katıldı.

(Xinhua) – Platform, 2017 yılında, yeni nesil yapay zeka inovasyonunda ülkenin birinci grup ulusal açık platformlarından biri olarak Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylanmıştı. Platform, Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinin merkezi Hefei’de bulunan Çinli ses tanıma devi iFlytek tarafından destekleniyor.

Çin, 2030 yılına kadar yapay zeka inovasyonunda dünyanın merkezi olmak amacıyla 2017 yılında yürürlüğe koyduğu yeni nesil yapay zeka geliştirme planının ardından yapay zeka uygulamaları sayısında büyük bir sıçrama kaydetti.

Yapay zeka teknolojisi tabanlı ileri teknoloji ürünler, Cuma günü Hefei’de düzenlenen iFlytek küresel geliştirici festivalinde sergilendi. Festivalde sergilenen ürünler, imalat, eğitim, tıbbi bakım ve akıllı kent yönetimi gibi alanlarda kullanılıyor.

iFlytek Yönetim Kurulu Başkanı Liu Qingfeng, “Çin şirketleri, yapay zeka teknolojisi ve uygulamaları geliştirmede çok aktifler ve bizler bu sayede yapay zeka teknolojisinin toplumun taleplerine cevap verme imkanını ve potansiyelini görebiliyoruz,” dedi.

iFlyek’in açık platformundaki geliştiricilerin sayısı geçen yıl 500 bin arttı. Liu’nun verdiği bilgiye göre, platform geliştiricileri şu ana dek 900 binden fazla uygulama ürettiler. Liu, “Platform büyümesini sürdürecek ve iFlytek küresel geliştiricilere giderek daha fazla kaynak sağlayacak,” dedi.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve bir geliştirici olan Shi Jun platform hakkında şunları söyledi: “Platformda benzer konularda çalışan ekiplerle iletişim kurabiliyor ve bu iletişim sayesinde bilgi ve becerilerimi daha fazla geliştirebiliyorum.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.