Çinli Arkeologlar 5 Bin Yıllık Yeşim Atölyeleri Buldu

Çin medeniyetinin kökenlerine ilişkin araştırmalar için önemli bilgiler sağlayan yaklaşık 5.000 yıl önceden kalma 10 yeşim taşı işleme atölyesi gün ışığına çıkarıldı.

(Xinhua)– Çinli arkeologlara göre, ülkenin orta kesimindeki Henan eyaletinin Nanyang kentindeki Huangshan harabelerinde ortaya çıkarılan 10 atölyenin boyutları, bölgenin büyük bir yeşim taşı işleme merkezi olduğuna işaret ediyor.
Henan Eyaleti Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen kazı projesinin lideri Ma Juncai, keşif sayesinde Yangtze Nehri’nin orta seviyeleriyle orta kesimindeki ovalarda Neolitik çağ yeşim atölyeleri kalıntılarına ilişkin boşlukları doldurduğunu söyledi.

Ma’ya göre bulgular, kuzey ve güney arasındaki kültürel alışveriş ve ihtilafların kilit bölgesinde, yaklaşık 5.000 yıl önceki bir kritik dönemde Çin medeniyetinin incelenmesi için temel malzemeler sağlıyor.

Kökeni Yangshao Medeniyeti’ne tarihlenen iyi korunmuş üç atölyeden ikisi 120’şer metrekare üzerinde alanı kaplayan büyük ve kompleks yapılar.
Ma, bulguların yeşim malzemeleri, yarı mamul ve bitmiş yeşim eşyalar ve yeşim işleme araçlarının, yeşim işleme sürecindeki adımları gösterdiği gibi o dönemdeki toplumsal yapı ve ekonomik faaliyetleri incelemek için de önemli bir kaynak oluşturduğunu söyledi.

Xinhua’nın Henan Eyaleti Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü‘nden aldığı fotoğrafta, Henan’ın Nenyang kentinde ortaya çıkarılan, Yangshao Medeniyeti döneminden kalma bir yeşim taşı işleme atölyesi görülüyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.