Çinli Huazhu, Deutsche Hospitality’i satın aldı

Çinli Huazhu Group, Almanların Steigenberger markasının da bulunduğu 118 oteli bünyesinde barındıran Deutsche Hospitality’i yaklaşık 700 milyon Euro’ya satın aldığını açıkladı.

Huazhu’nun yönetiminin satışın son aşamasıyla ilgili ayrıntıları yaklaşan üçüncü çeyrek bilançosunda açıklaması bekleniyor. Huazhu Group, 30 Eylül 2019 tarihi itibariyle bünyesinde 5 bin 151 otel ve toplam 504 bin 414 oda bulunan bir şirket. Huazhu; aralarında Hi Inn, Elan Otel, HanTing Otel, HanTing Premium Otel, JI Otel, Starway Otel, Orange, Crystal Orange Otel, Manxin Hotels & Resorts, Joya Otel, Blossom Hill Hotels & Resorts gibi otel markalarının sahibi. Huazhu ayrıca,  Çin’deki Mercure, Ibis ve Ibis Styles’in ana franchise sahibi ve Grand Mercure ile Novotel’in Çin operasyonlarının ortak geliştiricisi konumundadır.

Huazhu Group’un satın aldığı Deutsche Hospitality ise, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 19 ülkede 118 otelin sahibi ve geliştirmekte olduğu 36 otel projesi bulunuyor. Deutsche Hospitality bünyesinde Steigenberger Hotels & Resorts,  Steigenberger by MAXX, Jaz in The City, Intercity Hotel ve Zleep Hotels’ten oluşan beş marka bulunuyor.

Deutsche Hospitality’nin tarihi, Alman girişimci Albert Steigenberger’in ilk otellerini devraldığı ve Steigenberger markası altında bir konsorsiyum haline getirdiği 1930’a dayanıyor. Steigenberger Hotel Group’un adı 2016 yılında Deutsche Hospitality olarak değiştirildi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.