Çinli online şirketlerin keyfi yerinde

Bulut bilgisayar teknolojisi, salgın esnasında günlük yaşam ve ticari faaliyetlerin devam etmesini sağladığı gibi yeni iş modelleri ve yaşam tarzları da ortaya çıkarıyor.

Son zamanlarda, Çin’deki sokak ve iş merkezlerinin sessizliğine, sakinliğine karşın, online eğitim, online oyun gibi Internet’e dayalı faaliyet alanları hızla gelişiyor. Bulut odaklı işe almalar, iş görüşmeleri ve tıbbi hizmetler gitgide yaygınlaşıyor. Bulut bilgisayar teknolojisi, salgın esnasında günlük yaşam ve ticari faaliyetlerin devam etmesini sağladığı gibi salgın sonrası dönemde ciddi etkilere yol açması beklenen yeni iş modelleri ve yaşam tarzları ortaya çıkarıyor.

Şanghaylı bir işinsanı olar Gao, salgın sırasında go oyunu eğitimi işini genişletme fırsatını yakaladı. Salgından önce offline bir eğitimi ders başına 130 RMB’den (18.32 ABD $) satarken, bu eğitimin online versiyonunda ders başına fiyatı 75 RMB’ye (10.57 ABD $) düşürdü. “Kar marjım her halükarda artıyor” diyen Gao, işlerindeki büyümeyi anne-babaların salgın sırasında eve kapanan çocukları için her hafta daha fazla ders talep etmesine bağlıyor.

Gao’nun verdiği bilgiye göre, salgın patlak vermeden önce çocuklar genelde haftada bir ders alıyordu ama şu anda çoğu üç ders alıyor. Talepteki bu artış, Gao’nun yaşamına da hareket getirdi. Çocukların dikkatini online ders sırasında canlı tutmaya çalışmanın yanısıra verdiği ev ödevlerini kontrol etmek ve ders sonrasında cep telefonu mesajlarıyla sordukları soruları yanıtlamak için çok daha fazla zaman harcaması gerekiyor.

Talep hızla büyüyor

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne bağlı Ulusal Ekonomik Strateji Akademisi’nde araştırmacı olarak görev yapan Zhang Deyong, koronavirüs salgınını kontrol altına almak için insan, mal ve araçların hareketine sınırlamalar getirildiğini hatırlatıp “Ancak bütün bu zorluklara rağmen bazı sektörlerde talep hızla büyümeye devam ediyor. Tencent Holdings Ltd. ve Alibaba Group gibi teknoloji devlerinin piyasaya sürdüğü mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarında online konferans ‘odaları’, Beijing ve Şanghay’ın normal zamanlardaki metro ve toplu taşıma araçları kadar kalabalık” diyor.

Artan talep karşısında yeni kurulan internet şirketi Youfan ofis binalarına akıllı kilitli dolaplar yerleştirdi. Kuryeler yemek siparişini iç sıcaklığı 60 santigrad derecede sabit tutulan bu dolaplara bırakıyor; sonrasında 30 dakikalık bir dezenfeksiyon süreci başlıyor. Ardından siparişi veren kişinin cep telefonuna bir bildirim gönderiliyor. Sipariş sahibi dolaba gidiyor, gelen kodu taratarak yemeğini alıyor. Tüm süreç temassız teslimat olarak yürütülüyor ve gerek müşterinin gerek kuryenin hayatını kolaylaştırıp sağlığını koruyor.

Şanghay’da beş yıldızlı Shangri-La Oteli bile uygun fiyatlarla hazır yemek servisi işine girdi, hızla gelişen bu pazar sayesinde gelirlerini artırmak amacıyla. Vossoughi, üçüncü CIIE sırasında iş görüşmelerini bulut teknolojisiyle yapma fikrine çok sıcak bakıyor. Bu, Vossoughi’ye göre, organizatörlerin bilgelik ve iyi niyetini ortaya koyan, kapsamlı etkileri olabilecek bir çözüm. Belki de gelecekte işler, ister evde, ister hızlı trende ya da turistik bir bölgede, buluta erişim mümkün olduğu sürece, Vossoughi’nin teyit mektubunu gösterirken yaptığı gibi yürütülecek.

İstikrarlı taşımacılık, ülke genelinde mal üretimi ve dolaşımının normal seyretmesini güvence altına alıyor. Uçtan uça lojistik hizmetleri, mal dolaşımının verimliliğini yukarı çekiyor ve insanların günlük hayatını destekleyen taze ürünlerde hızla artan sipariş talebinin karşılanmasını sağlıyor. (Kaynak: China Today’de çıkan Xinmin Weekly’den JIANG HAOFENG’in haberinden özetlendi)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.