Çinli TikTok, iki yılda dünya ikincisi oldu

Sensor Tower 2019 yılında dünyada en fazla indirilen uygulamaları açıkladı. Buna göre, kurulduğu 2018 yılında söz konusu listede 4’ncü sırada bulunan Çinli TikTok geçen yıl hızla ikinciliğe yükseldi.

Sensor Tower 2019 yılında dünyada en fazla indirilen uygulamalar raporuna göre, 2019 yılında  dünyada Google Play ve App Store’den olmak üzere önceki yıldan yüzde 4.7’lik artışla toplam 28.7 milyar uygulama indirildi. İndirilen toplam uygulamalar içinde App Store’nın payı 7.8 milyar, Google Play’in payı da 20 milyara milyara ulaştı.

2019’da hızlı bir yükseliş kaydederek dünyada en fazla indirilen uygulamalar listesinde ikinci sıraya oturmayı başaran Çinli TikTok bir video uygulaması. Bu uygulama CEO’luğunu Zhang Yiming’in yaptığı, günümüzde piyasa değeri 75 milyar dolara ulaşan Toutiao’ya (Bytedance) ait. Ekim 2018’de şirket bünyesinde mini program olarak piyasaya sürülen TikTok uygulaması, dünyada çabuk benimsenip indirilmeye başlandı bundan dolayı o yıl dünyada en fazla indirilen 5 uygulama içinde 4’ncü sıraya oturdu.

2019’da Dünyada En Fazla İndirilen Uygulamalar

Hızla yükseldi

2018 yılında dünyada en fazla indirilen 5 uygulama WhatsApp, Messenger,Facebook, TikTok ve Instagram şeklinde sıralandı. O yıl listede dördüncü sırada olan TikTok, 2019’da hızla yükselip ikinci sıraya oturunca ilk 5’in sıralaması şöyle oldu: WhatsApp, TikTok, WhatsApp, TikTok,Messenger, Facebook ve Instagram. Dünyada en fazla indirilen uygulamalar arasında ikinciliğe yükselen TikTok, en çok Hindistan, ABD, Brezilya ve Türkiye’de indiriliyor.

Yılık gelirlerini yüzde 540 gibi rekor seviyede büyüten TikTok’un Kasım 2019’daki geliri 8.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şirket yönetimi, aralarında Goldman Sachs, Kohlberg Kravis Roberts, Morgan Stanley, SoftBank, TCV gibi fonlardan yatırım çekmeyi başardı. Geçen yıl 180 milyon kişi tarafından indirilen TikTok uygulamasının 500 milyonu aşkın düzenli kullanıcısı var. Bu arada TikTok’un geliştiricisi ByteDance, cep telefonu üreticisi Smartisan’ın bazı uzmanlarını bünyesine kattıktan sonra kendi akıllı telefonunu geliştirmeye başladı.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.