Çinli turist sayısı önümüzdeki 5 yılda 600 milyonu aşacak

Çin’in başkenti Pekin’de 18-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen “Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı”nda konuşan Çin Ulusal Turizm İdaresi Başkanı Li Jingzao, “Önümüzdeki 5 yılda, Çin’den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz” dedi.

TUYED yönetiminin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) sayfasından derlediği bilgilere göre, Çin’in ev sahipliğinde Pekin’de gerçekleştirilen Küresel Turizmi Geliştirme Konferansı’nda bir araya gelen 107 ülkeden turizmci, turizmin kalkınma ve barışa katkısına ilişkin planlamaları ele aldı.

Çin’de turizmin geliştirilmesiyle istihdam arttırılacak

1Li JingzaoÇin’in önümüzdeki beş yılda turizmin geliştirilmesi yoluyla, 12-14 milyon yoksul nüfusu yoksulluktan kurtaracağına vurgu yapan Li Jingzao, “Bu rakam, yoksulluktan kurtarılan nüfus sayısı tutarının yüzde 17-20’sini oluşturacak. Böylece, turizmin yoksulluğun azaltılmasında rolü daha iyi bir şekilde oynanacak” dedi.

Küresel turizm yatırımının da arttırılmasına değinen Li Jingzao, Çin’in bu konuyla ilgili planlamasını açıkladı. Li Jingzao, Çin’in, Çinli ve yabancı turizmcilerin katıldığı toplantı ve turizm yatırımı forumu gibi kanallarla Çinli işletmelerin uluslararası yatırımına koşul yaratacağını belirtti. “Bir Kuşak-Bir Yol” kapsamındaki turizm işbirliğine bakıldığında önümüzdeki 5 yılda, Çin, “Bir Kuşak-Bir Yol” güzergâhındaki ülkelere 150 milyon Çinli turist gönderecek. Bu turistlerin, adı geçen ülkelerde 200 milyar ABD Doları tutarında tüketim yapması öngörülüyor. Bunun dışında, Çin, çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu sürekli bir şekilde genişletecek. Li, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki 5 yılda, Çin’den yurt dışına seyahat yapanların sayısı 600 milyonu aşacak. Çeşitli ülkeler ve bölgelerle işbirliğini güçlendirerek, küresel turizm piyasasının boyutunu genişleteceğiz. Turistlerin güvenliği ve rahatlığı hedefi doğrultusunda, vize politikalarını gevşeterek, sınır bölgelerine seyahat politikalarını iyileştirerek, giriş prosedürlerini basitleşerek, seyahat maliyetini düşürmeye çaba göstereceğiz.”

Beijing (Pekin) Deklarasyonu yayınlandı

Konferansta “Turizmin Kalkınmaya ve Barışa Katkısı-Beijing Deklarasyonu” yayınlandı. Deklarasyon uyarınca, BM “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi” ve çeşitli sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesinde turizmin oynadığı rol aktif bir şekilde hayata geçirilecek. Ayrıca, deklarasyonda, turizmin sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılmasına katkısı uyarınca, sürdürülebilir turizmle ilgili politika, önlem, araştırmaların projeye dâhil edilmesi taahhüdü yapıldı. Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, şöyle konuştu:1tabeb

“Deklarasyon, turizmin gelişmesine dayanarak dünya ve geleceğimizi daha güzelleştirmemizi sağlayacak. Deklarasyona göre, ortak çaba göstermemiz halinde, turizm Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin önemli bir desteği haline gelecek.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.