Çinli Xiaomi’nin Türkiye’deki Üretim Üssü Belli Oldu

DÜNYA Gazetesi, Çinli cep telefonu devi Xiaomi’nin Türkiye’de üretim yapacağı, Avcılar Firuzköy’de kiralanan fabrikaya yerleşmeye başlayan üretici firma Salcomp’u görüntüledi.

DÜNYA Gazetesi’nde Çiğdem Yücesoy Subaşı‘nın imzası ve Eren Aktaş‘ın görüntüleriyle çıkan habere göre, Çinli teknoloji devi Xiaomi, Türkiye’de üretim yapacağı fabrika için Avcılar Firuzköy’ü tercih etti.  Türkiye’nin en büyük silikon üreticilerinden Sel Dış Ticaret ve Kimya’ya ait olan fabrika, kasım ayında kiralanarak hazırlıklara başlandı. Ambarlı Limanı’na yaklaşık 10 kilometre uzaklığındaki kapı numarası 31 olan bina, 15 bin metrekare büyüklüğünde kapalı alana sahip.

Kasım ayında kiralandı

Uzun süredir boş olarak kiracı bekleyen fabrika binası böylelikle aradığı kiracıya kavuştu. Sahibi Sel Dış Ticaret’ten kasım ayında kiralanan binada şu sıralar hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bir yandan üretime uygun hale gelmesine yönelik inşaat işleri sürdürülürken bir yandan da kademeli olarak işe alımlar yapılıyor.

30 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirecek Xiaomi, Türkiye’de hızlı bir büyüme gösterdi. Yüzde 340 büyüme ile yüzde 26 oranında pazar payı elde eden şirket, telefon dışında kulaklık, akıllı saat, hoparlör ev temizlik robotu gibi cihaz ve aksesuarlarıyla da öne çıktı. Kısa sürede mağazacılıkta da çıkış yakalayarak sekizinci mağazasını da bu hafta Gebze’de açtı. Türkiye’de yaşanan bu hızlı büyüme, yatırımla ilgili şirketi harekete geçirdi. Dünyadaki dördüncü tesisi için Türkiye’yi seçerek geçen yılın son aylarında akıllı telefon tedarikçisi Salcomp ile anlaşma imzalandı.

Xiaomi’nin işbirliği yaptığı dünyanın en büyük şarj üreticisi Finli Salcomp cep telefonlarının üretim ve montaj işini yapacak. Aralık ayında Türkiye’de üretimle ilgili kararını açıklayan Salcomp, şirket merkezini de iki hafta önce Avcılar’daki fabrikaya taşıdı.

İş ilanları kapanmak üzere

Başta Çin olmak üzere dünya genelinde üretim ve montaj fabrikalarına sahip olan Salcomp, Türkiye’deki bu ilk üretim tesisinde 2 bin kişi istihdam edecek. İdari personelin çoğunu işe başlatan şirket, üretim aşaması için ihtiyaç duyduğu ekibin büyük kısmının görüşmelerini de tamamladı.

Kariyer platformlarında yayında olan iş ilanlarının bir kısmında başvuru süresi dolmuş durumda. Bir kısmının başvurusu içinse son günler olduğu görülüyor. Değerlendirilmelerin sürdüğü ve alımların kademeli olarak gerçekleştirildiği öğrenildi. Salcomp, istihdamla ilgili Avcılar Belediyesi’nden de destek alıyor. Avcılar’da işsizlik sorununu hafifletecek imkânlar yaratmak için kurulan Kariyer Merkezi, yatırım sürecinde işçi arayışı olan Salcomp’a tam destek sundu.

Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde şirket üst düzey yetkilileri ve insan kaynaklarının katılımıyla iş başvurusu yapan vatandaşlarla görüşmeler sağlandı. Avcılar Belediyesi Kariyer Merkezi yetkililerinin organize ederek, hazır bulunduğu görüşmeler yaklaşık bir hafta sürdü.

Yeni teknoloji getirecek

Beş yıllık yatırım planını hazırlayarak yatırıma başlayan Salcomp, Türkiye’deki bu ilk üretim üssünün teknik ve teknolojik altyapısı için Kontrolmatik ve Molen Grubu ile çalışıyor. Elektrik, mekanik, HVAC, kompresör ve nitrojen sistemi, akıllı üretim hatlarının kurulumu, dijital fabrika altyapısı (kontrol, haberleşme ve zayıf akım sistemleri) tüm dizayn, mühendislik, tedarik, uygulama, renovasyon ve rehabilitasyon işleri bu firmalar tarafından hayata geçiriliyor.

1973 yılında Finlandiya’nın Salo şehrinde kurulan Salcomp, bu ilk fabrikasında elektrik ve elektronik sektörünün ihtiyaç duyduğu yedek parça ve cihazları da üretecek. Güç kaynakları üretimiyle faaliyetine başlayan şirket, bir dönem Nokia çatısı altında faaliyetini sürdürdü. Dünya mobil telefon pazarının büyümesi üzerine cep telefonu şarj üretimine odaklandı. Çin, Brezilya, Hindistan’da tesis kurarak başta telefon bataryası olmak üzere sektörün ihtiyacı olan cihaz ve yedek parça üretimini genişletti.

Şirket bu ilk fabrikasında bir yandan Xiaomi telefonların montajını yaparken diğer taraftan faaliyet alanına giren cihazları da üretecek. Türkiye’ye yeni teknolojiler getirecek yatırım için Salcomp Avrupa Direktörü David Chang, bu sayede Türk üreticisinin bir adım öne geçeceğini söylemişti. Çalışanları geleceğe öncü olarak yetiştireceklerini ve Türkiye’nin bu sektörde öne çıkacağını da sözlerine eklemişti.

Şirketin yatırım planları sadece Firuzköy’le sınırlı kalmayacak. Anlaşmanın imzalandığı tarihlerde yapılan açıklamada, yatırımın devamının geleceğine dikkat çekilmişti. Global cirosu 4,5 milyar dolara ulaşan Salcomp, Firuzköy fabrikası üzerinden ihracat da yapacak. Yüksek teknolojiye sahip üretimin bir kısmı ihracata yönlendirilecek. Hedefte Avrupa, Afrika ve Ortadoğu var. (Kaynak: www.dunya.com)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.