Coronavirüs, moda devlerinin defilelerini iptal ettiriyor

Lüks marka devlerinden Chanel ile Prada, Covid-19 salgınından dolayı, Mayıs ayında Çin ve Japonya’da gerçekleştirmeyi planladıkları defilelerini ertelediğini açıkladı.

Coco Chanel stüdyosundan ilham alınarak Aralık ayında Paris’te modaseverlerin karşısına çıkan ‘Paris- 31 rue Cambon 2019/20 Métiers d’art’ adlı defile, Mayıs ayında da Pekin’de tekrarlanacaktı. Yakın zamanda, virüsle mücadele eden Çin’e 1.4 milyon dolarlık (10 milyon RMB)  bağış yapan Chanel yönetimi, önceliklerinin müşteri ve çalışanlarının sağlığı olduğunu belirterek, defilelerini iptal ettiklerini açıkladı.

Geçen yıl Hong Kong’ta başlayan protestolar üzerine, bazı şirketler moda gösterilerini iptal etmişti. Jing Daily’nin haberine göre, Prada Resort da, 21 Mayıs’ta Japonya’da düzenleyeceği defileyi iptal etti. Modanın iki dev markası  defileleri  için henüz yeni tarih açıklamadı.

İngiliz lüks markası Burberry , kısa süre önce coronavirüsün lüks piyasa üzerindeki maddi etkileri hakkında acil bir uyarı yapıp, 2020 mali yılı hedeflerini revize etti. Yapılan revizyona göre, bu yılın ilk çeyreğindeki satışlarda bir hanelik düşüş öngörülüyor.

Ayrıca, Nisan ayında önceden Tencent ile ortaklaşa planlanan ilk sosyal perakende mağazaları ve Şanghay pist gösterisi hakkında da herhangi bir güncelleme paylaşılmadı. Burberry yönetimi, sadece coronavirüs nedeniyle oluşan kayıpları telafi etmek için aldıkları “hafifletici eylemlere” dokunup, ayrıntı vermekten kaçındı. Bu arada borsada işlem gören lüks markalardan LVMH ve Burberry hisseleri geçen cuma yüzde 3, Kering yüzde 4’ün üzerinde Richemont’un hisseleri ise yüzde 5.5 değer kaybetti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.