Coronavirus salgını Çin’in ekonomik temellerini sarsmayacak

Çin’de başlayan coronavirus salgını kontrol altına alındıktan sonra, perakende ve tüketim faaliyetlerinin yeniden canlanıp, karantina döneminde meydana gelen kayıpların telafi edilmesi bekleniyor.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’in ülke ekonomisi hakkındaki yorumunda; dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olmanın kendilerine büyük bir esneklik sağladığını, coronavirus salgınından dolayı yaşanacak gecikmelere rağmen, ülkenin potansiyeli ve geleceğine olan güveni artırdığını söyledi. Şi, Çin’in uzun vadeli ekonomik gelişiminin temellerinin değişmeden kalacağını ve salgının ekonomi üzerindeki etkisinin de kısa süreli olacağını belirtti.

Xinhuanet’e yer alan yorumda, Şi’nin açıklamalarına atıfta bulunulduktan sonra, yeni tip coronavirüs salgınıyla mücadele ve karantina önlemlerinden dolayı üretimin askıya alındığını, azalan tüketici harcamalarının da fabrikalar üzerinde baskı yarattığı görüşüne yer verildi.

“Salgın ve karantina önlemlerinin Çin ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkiye rağmen, Çin ekonomisi şimdi daha büyük kapasite ve daha dayanıklı yapıdadır” denilen yorum şöyle devam ediyor: “SARS’ın patlak verdiği 2003 yılında Çin’in GSYİH’si 14 trilyon yuan’ın (yaklaşık 2,03 trilyon ABD doları) altındaydı. Şimdi, 100 trilyon yuan’a yaklaştı. Bu büyük artış, Çin’in dış ve iç şokları tamponlaması için ciddi bir kapasite yaratıyor.

Ekonomi eskiden üretim ve ihracat tarafından yönlendiriliyordu. Şimdi, ülkenin GSYİH’sının önemli bir bölümünü oluşturan, hizmet ekonomisi, dijital ekonomi, özellikle salgının ortasında ekonomik risklerin ve belirsizliğin korunmasında önemli roller oynuyor. Salgın kontrol altına alındıktan sonra, perakende ve tüketim faaliyetlerinin canlanıp, karantina döneminde meydana gelen kayıpların telafi edilmesi bekleniyor.

Çin ekonomisinin sağlam temelleri salgından dolayı sarsılmayacak. Ancak bu, gereksiz, dikkatsiz iyimserlik içinde olmayı da gerektirmiyor. Çin Cumhurbaşkanı Şi, salgının ekonomi üzerindeki etkisini en aza indirip, bu yılki ekonomik ve sosyal kalkınma hedeflerine ulaşmak için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Çin Halk Bankası (merkez bankası) destekleyici önlemler aldı. Banka, likiditeyi artırmak ve finansal piyasaları dengelemek için bankacılık sistemine toplam 1,7 trilyon yuan ekledi. Merkezi otorite, KOBİ’lere güç ve hammadde tedariği sağlıyor. Lojistik hizmetlerin yanı sıra, yakında üretime devam etmelerine yardımcı olacak mali yardım politikası da başlattı.

KOBİ’ler Çin ekonomisine önemli katkıda bulunuyor. İstihdamın yaklaşık yüzde 80’ini, GSYİH’nın yüzde 60’ından fazlasını ve vergi gelirinin yarısından fazlasını onlar sağlıyor. Hızlı ve hedeflenen destekleyici politikalar, Çin toplumuna zarar veren yaygın iflasların ve büyük ölçekli işten çıkarılmaların önlenmesine yardımcı oluyor.

Bazı şirketler çalışmalarına dikkatli bir şekilde devam etti, önümüzdeki günlerde daha fazlasını da yapacaklar. Sosyal ve ekonomik operasyonlar salgın nedeniyle erken devreye giriyor. Coronavirüs salgınının Çin ekonomisinin uzun vadede zarar görmeyeceğine dair güvenin yeniden sağlanması gerekiyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.