Coronavirüsle savaşan sağlık görevlilerine sanatçı selamı

Çin’in Chongqing kentinde yaşanan  61 yaşındaki gazi Zhou Minhua, coronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan’a gidip salgınla mücadele eden askeri cerrah ve sağlık görevlilerini, yaptığı yağlıboya tablolarla selamlayıp destek verdi.

China Daily’nin haberine göre, Yunnan eyaletinde doğan ressam Zhou Minghua, 1977 yılında Güneybatı Çin’in Chongqing’in Jiangjin bölgesinde orduya katıldı. Emekli olduktan sonra Jiangjin’e yerleşti.

Genelde manzara resimleri yapan Zhou, virüs salgınının patlak vermesiyle Wuhan’a gidip, görevlerini büyük bir özveriyle yapan askeri cerrah ve tıp çalışanlarından aldığı ilhamla yağlıboya resimler yaptı. Zhou, bu resimlerini  salgınla mücadele eden söz konusu kahramanlara ithaf edip, onlara bir selam olarak gönderdi.

 

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.