Covid-19 Çinlileri eve kapattı, ev eğlencesiyle ekonomisi hızlandı

Çin’in Wuhan kentinde çıkıp yayılan Covid-19 salgını, insanları eve kapatıp, ev eğlencelerini arttırıp ev ekonomisini de hızlandırdı.

China Daily ve Meituan işbirliğiyle hazırlanan araştırmaya göre, virüs salgınından dolayı evde zorunlu kalışlar, internette yemek pişirme aramalarını  100 kat artırdı. Maya satışları yaklaşık 40 kat hamur tatlısı satışları da 7 katlık artış kaydetti.

Online alışverişlerin hızlandığını da ortaya koyan araştırmaya göre, 1970 yılından önce doğanlar da online alışverişe yöneldi. Çinliler, 3,93 milyon adet soğan, sarımsak ve zencefil satın aldı, satın alma başına ortalama maliyet ise yüzde 80,7 arttı.

En çok satın alınan ürünler

Online alışveriş yapanlar arasında ezici bir çoğunluğu sahip olan 1990 sonrası doğan neslin en çok satın aldığı 5 ürün şöyle belirlendi: Hazır noodle (erişte) 15,86 milyon adet, kurutulmuş tofu 10,21 milyon adet, içecekler 9.43 milyon adet, hazır yiyecekler 8.83 milyon adet ve yeşil yapraklı sebzeler 8.14 milyon adet.

Kurye şirketleri, virüs bulaşma riskini azaltmak adına siparişlerin yüzde 80’ni temasız teslim etti. En çok satan sebzeler kişniş, patates, domates, soğan ve havuç olurken, toplamda 8,14 milyon adet yeşil yapraklı sebze satıldı.

İnsanlar sebze siparişlerini sabahtan yapıp ürünlerini kaptı. Şanghay’da müşterilerin yüzde 30’u sebzelerini sabah 7-8 arasında satın aldı. Müşterilerin yüzde 60’ı ise sebzelerini öğleden önce aldı. Bunlar da sebze satışlarının bir önceki aya göre yüzde 200 artmasına yol açtı. Müşteri başına işlem sayısı yüzde 70 artarken, balık, karides ve yengeçten 3,5 kat fazla talep gördü.

Maske satışları patladı

Online satın almalarda en çok maskeler rağbet gördü ve 5 milyonluk satışla birinci sıraya oturdu. 200 bin adet C vitaminli ürün ve 200 bin adet de gribe iyi gelen Çin’in bitkisel granülleri satın alındı.

İlaçlar eve doğrudan getirildiğinden, yaşlılar online sağlık hizmetlerini yoğun kullandı. Yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçların satışındaki artışı yüzde 237’ye ulaştı.

Eve hapsolan insanlar, ‘tüylü dostları’, evcil hayvanlarını şımartarak onlar için de alışveriş yaptı. Bu durum, satışlara 40 bin kutu kedi kumu, 50 bin kutu kedi maması şeklinde yansıdı. Köpek oyuncaklarının satışı ise yüzde 30 arttı.

Evde canı sıkılan insanlar eğlenceli ürünlere yöneldi. Yapboz bulmaca satışları yüzde 122 arttı, normalde metal yüzeyleri temizlemede kullanılan çelik yünü (steel wool) satışları ise 108 artış kaydetti. Eve hapsolan insanlar, çelik yünü yakıp oluşturdukları ateş çemberinden yararlanarak farklı fotoğraf kareleri çekip eğlendi. Legolar, zekâ küpleri ve patlayan şekerler de eğlenmek isteyenlerin en çok satın aldığı ürünleri oluşturdu.

Online alışverişte öne çıkan şehirler

En fazla online alışverişleri yapan şehirlerin de incelendiği China Daily ve Meituan araştırmasında satışların yükseldiği 10 şehir şöyle belirlendi: Beijing,  Şanghay, Şenzen, Çengdu, Guangzhou, Çongçing, Hangzhou, Tianjin, Suzhou, Nanjing.

Tianjin, Suzhou, Nanjing’de yaşayanlar vitaminlere toplam 4.5 milyon yuan (yaklaşık 653 bin dolar) harcadı. Xi’an’da yerlilerin unlu gıda tercih etmesinden dolayı, kurutulmuş maya satışları en çok satılanlar arasında ilk 5’te yer aldı. Hotpot satışları Şengyang’da tavan yaparken, Çangşa’da insanlar, yemeğin tadına varmanın en kolay yolu olan taze dilimlenmiş meyveleri tercih etti.   (Çeviri: Hikmet Can Köfteoğlu)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.