Covid-19 salgınına karşı Türk-Çin işbirliği

Çin Halk Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Deng Li ile görüşen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda bilgi paylaşımı ve ortak hareket etme konularını ele aldı.

Türkiye, Çin’e salgının en zor döneminde tıbbı malzeme göndererek destek vermişti. Salgını yenen Çin, şimdi dünyaya yardım ediyor. Çin, hızlı test ve ilaç gönderdiği Türkiye’ye deneyimlerini de aktarıyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Çinli bilim insanları ile internet erişimi ile toplantılar yaptıklarını anlattı.

Özlü, “Çin’deki bilim insanlarının yanı sıra, salgın yönetiminde görev alan kişilerle de bağlantı kuruyoruz. Bilgi alışverişi yapıyoruz. Hangi tedbirleri uygulamışlar ve nasıl sonuç almışlar, hangi tedaviler nasıl sonuçlar vermiş. Bunları konuşuyoruz” dedi.

Çin’den gelen ilacın durumu ağır, kritik hastalarda kullanıldığını söyleyen Özlü, “Böyle bir dönemde, ilacın Türkiye’ye gelmesi diplomatik bir başarı, büyük başarı. Çünkü dünyanın her tarafından talep var. İlaç ortalama 11 gün olan yoğun bakım süresini 4 güne indiriyor” dedi.

Bilim dünyası koronavirüs konusunda uluslararası toplantılar da düzenliyor. Özlü, “Bu toplantılarda Çin ya da başka ülkeler deneyimlerini aktarıyor. Soru sorabiliyoruz” diye konuştu. Tevfik Özlü, salgının önlenmesi için evde kalmanın önemine bir kere daha dikkat çekti. ABD’de yapılan bir bilgisayar modellemesini anlatan Özlü şöyle konuştu: “Toplumun yüzde 25’i evde kalıp, izolasyonu tam uygularsa salgını yüzde 80 oranında düşürüyorsunuz. Toplumda bulaşma oranı yüzde 20 oluyor. Toplumun yüzde 50’si izolasyon kurallarına tam uyup evde kalırsa virüsün yüzde 92’ye bulaşmasını önlüyorsunuz. Toplumun yüzde 75’i kurallara uyarsa yüzde 99 salgını önlüyorsunuz. Buna paralel olarak ölümler de engelleniyor.” (Aydınlık)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.