Cruise’lar ‘hayır’ işlerine soyundu

“Aşk Gemisi” veya “Yüzen Oteller” olarak da bilinen Cruise’larla gerçekleşen turlarda hayır kurumlarına yardım toplama eğilimi giderek yayılıyor.
Seyahat endüstrisinde gezginlerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yarayan ve gezerken birilerine yardımcı olmayı içeren turlara ‘Sorumluluk Turizmi- Voluntourism’ ya da ‘Sosyal Turlar’ adı veriliyor. Buradaki temel yaklaşımı, çevre, yerel halklar ve ekonomilere destekler oluşturuyor.
Sorumluluk Turizmi şimdi Cruise turlarında yayılmaya başladı. Cruise şirketleri, gemide seyir halindeki yolcuya, bir hayır kurumuna yardım etme fırsatı sunarak bir anlamda kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.
Cruise şirketleri seyir halinde hayır kurumlarına yardım toplayıp, yardım fonları oluşturmaya başladı. Bu durum bazı gemi turlarını belli bir amaca hizmet eden, amacı olan geziler haline getiriyor. Örneğin Crystal Cruises bu yıl birçok turunda ‘Siz Umursuyorsunuz, Biz de Önemsiyoruz-You Care, We Care’ başlıklı bir kampanya başlattı.
Şirket yönetimi, deniz hatlarının karaya bağlanışının 25’nci yılında, Crystal Adventures listesiyle, çalışanından misafirlerine kadar maddi bağışları bir mecburiyet olarak değil, tamamen gönüllülük esasına göre toplamaya başladı. Bu bağışların da gelecek nesillerin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak ve ziyaret edilen bölgedeki toplumun yararına harcanması amaçlanıyor.
Crystal misafirleri, Hardal Tohumu Gıda Bankası’nın gönüllü üyeleriyle birlikte, Victoria ve British Columbia programı çerçevesinde Puerto Limón ve Costa Rica’daki açlık sınırındaki çocuklara insani ve gıda yardımı yapıyorlar. Programın katılımcıları, çevre köyler tarafından da desteklenen terk edilmiş ve yetim çocukları ziyaret edip, onlarla bir aile ortamında vakit geçiriyor.
Holland America Cruises, “Amaçlı Cruise” adıyla kıyı gezileri topluluğu oluşturdu. Sorumluluk Turizmi (Voluntourism) projesinin çevre dostu katılımcıları, ağaç dikip, endemik bitkilerin korunması için bilimsel araştırmaları destekliyor. İhtiyaç duyulan malzemeleri de temin ediyor. Çevrecilere, Avustralya’nın Brisbane kentindeki koalaların beslenebilmesi için dikme turlarına katılma çağrıları yapılıyor.
Avustralya’daki koala nüfusunun beslenebilmesi için sakız ağacına ihtiyaç var. Katılımcılar, yaban hayatın devamını sağlamak amacıyla okaliptüs ve sakız ağacı dikerek karbon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı oluyor. Rehberler katılımcılara okaliptüslerin ekimi hakkında bilgiler veriyor.
Katılıcılar Brisbane’nde ağaç dikip güzel koaları kucaklıyor, kanguruları besliyor. Avustralya Koala Vakfı da katılımcılara koalaya sarılmış bir fotoğraflarının olduğu sertifika veriyor. “Amaçlı Cruise” turları Panama, Nikaragua, Meksika, Hırvatistan, Portekiz, İzlanda ve Alaska’da da yapılıyor.
Celebrity Cruises misafirlerine, Galapagos adalarında ‘Scalesia Ağaçlandırma Projesi’ne katılma fırsatı sunuyor. Proje, Santa Cruz Galapagos Ulusal Parkı ile işbirliği halinde düzenleniyor. Doğa bilimcisi tarafından yönlendirilen misafirler adalarda 5,000 Scalesia ağacı ve soyu tükenmek üzere olan endemik ağaçları dikerek ağaçlandırma projesine katılabiliyor.
Bünyesinde www.carnival.com, www.costacruises.com , www.hollandamerica.com ve www.princess.com seyir hatlarını barındıran Tümleşik Carnival, gemide yolculardan bağış toplama faaliyetine başladı. Toplanan bağışlardan oluşan fon, kanserle mücadele edenler gibi çeşitli hayır kuruluşlarına veriliyor. Gemi yolcuları ‘Bir Amaç İçin Güvertedesiniz’ hayır kampanyasına tişört satın alarak katılabiliyor.
Silversea Başkanı Manfredi Manfebvre d’Ovidio’nın kızkardeşi Maruzza Manfebvre d’Ovidio 40 yaşındayken kanserden öldü. Bu trajik olaydan sonra onun anısına Royal Caribbean ‘Bir Dilek Tut-Make-A-Wish’ Vakfı kuruldu. Silversea misafirleri gemide seyir halindeyken hem bu vakfın hem de Carnival’ın St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’nin yardım fonlarına bağış yapabiliyor.
Sorumluluk Turizmi içerikli turlarla son gelişmeler Carnival Corporation cephesinden geldi. Şirket yönetimi, 2016 baharında ‘Anlamak’ adlı yeni kampanyasını hayata geçirecek. Kalıcı kalkınma etkisi yaratmak istenen bu proje ilk olarak 2 milyonu aşkın kişinin su kıtlığı çektiği, ortalama hane halkı gelirinin 6 bin dolar olduğu Dominik Cumhuriyeti’nde başlatılacak.
Nisan 2016’da Miami limanından 710 yolcusuyla hareket edecek MV Adonia gemisi yedi günlük seferler yapacak. Gemi misafirlerine güvertede ve kıyıda çeşitli sosyal faaliyetlere katılma imkânı sunulacak. Birçok etkinliği içerecek olan bu gezide fiyatlar kişi başı 1.540 dolardan başlatılacak.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.