Darty, oğlumun hevesini kırdı bedelini kim nasıl ödeyebilir?

Oğlum, SBS’den iyi puan alında eşimle ona söz verdiğimiz üzere oyun bilgisayar almaya karar verdik. Oğlumuza verdiğimiz sözü yerine getirme telaşı, oğlumun “Bilgisayarıma ne zaman kavuşup oyun oynayacağım” ısrarıyla birleşince dün (17 Temmuz 2012) eşim İstanbul Osmanbey’deki Darty magazasından  Pro2000 marka bir bilgisayar aldı.

Beni de arayıp şaka yollu “Sen de gel taşımaya yardımcı ol” diye takıldı. Neyse, mağazaya gittim bilgisayarı alıp gideceğiz, elamanlardan biri “Bilgisayarı burada kurup vermemiz lazım. Kurulum için 30 TL vermeniz gerek” diye saçma bir şey söyleyince ben de “Gerek yok ben kurmasını biliyorum” diyerek bilgisayarımızı alıp evimizin yolunu tuttuk.

Oğlum yol boyunca çok heyacanlı olduğu her halinde belli oluyordu. Kimbilir içinden ne kadar güzel hayeller kuruyordu. Neyse, eve geldik bilgisayarı kurmaya çalışıyorum ne yaptımsa olmuyor hata mesajı verip duruyor. BİOS ayarlarına girip hatanın nereden kaynaklandığını bulmaya çalıştım meğer CD ROM’un bağlantıları yerinden çıkmış. Zaten içinde bir şey şangur-şungur sallanıp duruyordu.

Eve geldiğimizde saat 19:30’u geçiyordu buna bir de boşuna uğraştığım yarım saati de eklediğinizde doğal olarak mağazanın kapandığı saate denk geldik. O saate hiçbir şey yapamayacağımızda sinir küpü halinde ertesi sabahı beklemek zorunda kaldık. Bu arada oğumum yüzü düştü ve yaşadığı hayal kırıklığıyla yatağına gitti…


Ertesi gün bilgisayarı kaptığım gibiİstanbul- Osmanbey Darty mağazasına götürüp durumu izah ettim. Bir bakalım deyip bilgiyayarı açtıktan sonra “Evet bazı bağlantılar yerinden çıkmış. Bunu üretici firmaya göndereceğiz. Sorunun kaynağını bildirecekler” türünden açıklamalar yaptılar. Ben de”Ttamam o zaman bu gelene kadar bana başkasını verin” dedim. Önce “Veremeyiz” dediler. Israr edince elimizde başka ürün yok dediler. Ben de oğlumun yaşadığı hayal kırıklığını anlatıp duruyor ve ona yeni bir hayal kırıklığı yaşatmak istemediğimi söylüyorum. Nafile!

Mağazadakiler, “Bu sorun bizden kaynaklanmıyor bizim yapabileceğimiz bir şey yok” dedi. Ben de sinirlendim “Bana ayıplı mal satıyorsunuz. Bunu iade ediyorum. Satın almak istemiyorum” diye isyan ettim. Bu kez “Geri alamayız, çünkü kutuyu açmışsınız” dediler. Ben de açmadan nasıl kurabilir dim ki, elbette açmak zorundaydım “ dedim onlar da “ Ssize bunun sonucu belli olana kadar muadil bir ürün verebiliriz” dediler. Muadil diye çok eski ve RAM, ekran kartı ve diğer özellikleri kesinlikle oğlumun oynamak istediği oyunlara göre olmayan bir bilgisayar vermek istediler. Onu da alamazdım almadım.
Şimdi lütfen herkes elini vicdanına koyup düşünsün. Bu tür meselerle mahkemeye gidilmesi halinde işin uzadığın bildiği için Darty yönetiminin bizlere yaşattığı bu sorun reva mı? Oğlumun kırılan hayali, benim yükselen tansiyonumun karşılığın ne olacak?  Reklamlarda insanları kandırmak için bir ton laf ederler, ama sorun çıktığında ceremesini tüketici ceksin anlayışını sürdürüler. Bir tüketici olarak yaşadığım bu olumsuzluktan dolayı, bundan  sonra düşmanıma bile Darty’den ürün almayı önermiyor-Öne-re-mi-yorum.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın