Deng Li : Yerel para kullanmayı teşvik edelim

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansında konuşan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li “Türk dostlarımızın gözünü Doğu’ya çevirerek, daha fazla iş fırsatını keşfetmesini bekliyoruz” dedi

Geçen yıl iki ülke cumhurbaşkanlarının ikili ticaret anlaşmasını imzaladığını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 21 milyar doları aştığını belirten Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, “İki ülke Kuşak ve Yol Girişiminin doğal ortağıdır” diye ekledi.

Türkiye’den başta kiraz, Antepfıstığı ve su ürünleri olmak üzere tarımsal ürünlerin Çin pazarına girdiğini belirten Deng, “Çin’in Wuhan, Chengdu, Xi’an kentleri ile Türkiye arasında doğrudan uçuşlar açıldı. Türkiye’den de geçen Çin-Avrupa yük treni seferleri düzenli olarak işleyişini sürüyor. Çin’den Türkiye’ye giden turistlerin sayısı 420 bini aşmıştır. Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Orta Koridor stratejisinin kenetlenmesi sürecinde iki ülke arasında bağlantının üçlendirilmesi ve her alanı kapsayan işbirliğinin daha yüksek seviyeye taşınması bekleniyor” dedi.

Covid-19 sürecinde iki ülke arasında ciddi bilgi paylaşımları yapıldığını hatırlatan Deng, “Nasıl bir dünya inşa etmemiz gerektiği konusunda karşılıklı çalışmaları hızlandırmalıyız. Siyasi güven ve karşılıklı yararı pekiştirmeliyiz” dedikten sonra şunları ekledi: “Hainan Serbest Ticaret Limanı ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi gibi büyük planları ilerletmek için büyük çaba gösteriyoruz. Çin’in kapılarının dünyaya daha fazla açılmasıyla birlikte Çin’in sunacağı fırsatlar da artacaktır. Her iki tarafın şirketlerinin daha fazla yerel paraları kullanmalarını teşvik edip gerekli adımı atıyoruz.”

“Türkiye ile mevcut potansiyelimizi geliştirmek için çalışıyoruz” diyen Deng sözlerini şöyle noktaladı: “Önümüzdeki dönemde dünya ekonomisi çok büyük bir değişim yaşayacak. Bu açıdan Kuşak ve Yol Projesi de eşi benzeri olmayan büyük bir fırsat sunuyor. Çin olarak Türkiye ile özellikle son yıllarda enerji, altyapı ve finans alanlarında büyük başarılara imza attık. İnsanlık için kader ortaklığı hedefinin gerçekleşmesi, ekonomik küreselleşmenin daha açık, kapsayıcı, genel yarara dayalı olarak ilerlemesi için çaba harcamalıyız. Çin olarak ekonomi ve ticarette Türkiye ile olan ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.