Denizaltı demiryolu tünelinin teknik planı tamamlandı

Ningbo Evening News’in haberine göre, Çin’in denizaltında tünele sahip ilk yüksek hızlı demiryolu hattı olan Ningbo-Zhoushan Demiryolu’nun teknik kısımlarına ilişkin planlar tamamlandı.

İki yıllık hazırlıktan sonra, ülkenin en uzun 16,2 kilometrelik denizaltı tüneline ilişkin temel teknik teklifler, Çin Mühendislik Akademisi’nden bir akademisyen olan Qian Qihu başkanlığındaki uzmanlardan oluşan bir heyetin değerlendirmesini geçti.

Zhejiang eyaletindeki Zhoushan Adaları’nı anakaraya bağlayan 77 km Ningbo-Zhoushan demiryolu hattı tünelden geçecek ve Jintang Adası üzerinden Ningbo’dan Zhoushan’a birkaç köprü üzerinden geçecek.

Proje, yüksek hızlı trenlerin ve araçların ayrı tüneller üzerinden denizden geçmesine izin verecek. Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü’nün bir parçası olan 6.7 km’lik daldırılmış tüp tünelinin aksine, Ningbo-Zhoushan demiryolu hattındaki denizaltı tüneli bir kalkan kullanılarak inşa edilecek ve daha derin olacak ve inşaat ekibi için birden fazla zorluk yaratacak.

Çin Demiryolu Siyuan Araştırma ve Tasarım Grubu’ndan Tang Xiongjun’a göre, maksimum 78 metre derinlikte ve 14 metre çapında, denizaltı tünelinin kalkanı tamamlandıktan sonra 10.87 km uzunluğunda olacak ve yeni bir dünya rekoru kıracak.

Tamamlandığında, 250 km / s hızla seyahat eden trenler, Ningbo’dan Zhoushan’a sadece 30 dakikada gidebilecek. Bir dizi köprü ile mümkün olan iki yer arasında sürüş yapmak halen yaklaşık üç kat daha uzun sürüyor.

Tüneli kullanan trenler, Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou’dan bir saat 20 dakika içinde Zhoushan’a seyahat edebilecek. Yetkililer, hattın inşasının bu yıl başlayacağını ve projenin altı ila yedi yıl süreceğini söyledi. (Kaynak: China Daily)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.