Dijital ekonominin Çin GSYİH’deki payı % 36.2 oldu  

Geleneksel sektörler yeni koronavirüs ortamında durma noktasına gelirken dijital ekonomi yükselişe geçti. Dijital teknoloji uygulamaları, Çin’in ekonomik büyümesini hızlandırıyor.

Devlet Enformasyon Merkezi’ne bağlı Çin Ekonomik Enformasyon Ağı’nda finans uzmanı Wang Tingting’in China Today Türkiye için hazırladığı habere göre, dijital ekonomi son yıllarda inanılmaz bir hızla büyüdü. Çin Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Akadamisi’nin (CAICT) son rakamlarına göre, Çin’de dijital ekonominin büyüklüğü 2019’da 35.9 trilyon RMB’ye ulaştı ve GSYİH içindeki payı yüzde 36.2 oldu.

Sektör, aynı zamanda, Çin ekonomisinin niteliksel gelişimine de hayati bir destek sağlıyor. Salgının patlak vermesinin ardından Çin hükümeti, salgının ekonomi üzerindeki etkisini en aza indirmek için 5G ağların, veri merkezlerinin, Sanayi Interneti’nin ve her tür dijital altyapının inşasını hızlandırmayı önerdi.

Bu fırsatın kullanılmasıyla Çin’in dijital ekonomisinin gelişimi daha da hızlanacak.

China Unicom ve China Telecom, bu yıl yapımı planlanan 5G baz istasyonlarının inşasının belirlenenden üç ay önce tamamlanacağını açıkladı. Fiziksel engeller, çalışanların karantinaya alınması, ulaşımdaki aksaklıklar ve kilit malzemelerin acil tahsisine salgın nedeniyle artan talep gibi zorlu koşullarda Sanayi Interneti ara bağlantı sağlama ve kaynakların optimal tahsisi gibi alanlarda sahip olduğu avantajı sonuna kadar kullanarak toplum genelinde hizmet entegrasyonuna, verimli malzeme ve kaynak tahsisine temel oluşturdu.

Beklendiği gibi, Çin, salgın sonrası dönemde ekonominin dijital uygulama ve sınai ara bağlantıya dayalı dönüşümünü ivmelendirecek. CAICT’in 24 Mart’ta açıkladığı Sanayi Interneti Sektörünün Ekonomik Gelişim Raporu’nda Çin’in Sanayi Interneti sektörünün sağladığı ekonomik katma değerin bu yıl 3.1 trilyon RMB’ye ulaşacağı ve sektörün 2.55 milyondan fazla yeni iş imkanı yaratacağı belirtildi. (Kaynak China Today Türkiye)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.