Doğa sizi bekliyor

Doğada yürüyüş turları, alışıla gelen tatilleri tercih etmeyen, farklı şeyler denemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kent yaşamının tükettiği enerjiyi yeniden toplamak isteyenler için günübirlik ve konaklamalı yürüyüş rotalarını araştırdık…

Büyük şehirde yaşıyor ama kentin sizi boğan karmaşasından kopup, trafikten, hava kirliliği ve gürültüden kaçmak mı istiyorsunuz? O zaman doğanın çağrısına uyup, bir yürüyüş turuna katılmanızın zamanı gelmiş demektir. Doğanın bağrında yapılan yürüyüş turları özel bir beceri gerektirmiyor. Tek yapmanız gereken doğanın çağrısına kulak vermek. Hepsi bu!..
Para Dergisi olarak siz okuyucularımızın işini kolaylaştırmak için yürüyüş turları alanında yılların birikimine sahip seyahat acenteleriyle görüşerek en gözde yürüyüş turlarını derledik. Bunlardan birine katılmak istiyorsanız doğa yürüyüşleri alanında ciddi deneyim ve birikime sahip seyahat acentelerinin organize ettiği turları tercih etmenizi öneriyoruz. Ağırlıklı olarak yaşadığınız şehirlerin yanı başında günübirlik olarak gerçekleştirilen yürüyüş turlarında fiyatlar kişi başı 80 ila 110 TL arasında değişiyor. Hafta sonunda konaklama seçeneği sunan turlarda ise fiyatlar 375 ila 999 TL arasında değişiyor…

1Kayın Ormanı2Kayın ormanında kuzularla
Tamzara Tur’un düzenlediği bu gezi, Yalova’dan başlıyor Altınova üzerinden mavi yeşil yolu kullanarak İznik Gölü’ne ulaşıyor. Muhteşem manzaralar eşliğinde sarıçam ormanlarındaki rengârenk çiçeklerle devam ediyor. Tura katılanlar bu yıl doğan kuzuları sevme fırsatı buluyor, birbirinden lezzetli peynirlerden tadıp dağ kekiği toplayabiliyor. Samanlı Dağları içerisine gizlenmiş birçok dağ köyünden biri olan Kırıntı Köyü, bölgedeki birkaç yaylayı da sınırları içerisinde barındırıyor. Turda, kahvaltı sofralarımızın ötesinde günün her anı acıktığımızda aklımıza gelen ilk yiyeceklerden birisi olan peynirin yolculuğu konunun uzmanından öğreniliyor. Turun fiyatı kişi başı 90 TL.
Bilgi için: www.tamzaratur.com

İstanbul’un yanı başındaki Yelkentepe
Tamzara Tur’un İstanbul’a en yakın yürüyüş rotası. Günübirlik tur Gebze yakınlarında başlıyor. Yürüyüş “geniş çimenlik alanlarda bol yayla manzaralı” olarak tarif ediliyor. Gezide göçebe Yörüklerin güzergahı izleniyor, şelalelerle süslenmiş bir parkur takip ediliyor. Ara bölgelerde iğne yapraklı ağaçlar, yaygın olarak makiler ve kocayemişlerin arasında geziliyor. Yelkentepe’nin ardından göçebe olarak yaşayan yaylacılarla karşılaşılıyor ve Büyükdere geçiliyor. Öğle yemeği geniş çimenlik bir alanda yeniyor. Bu noktadan sonra iki saatlik dere vadisi yürüyüşü yapılıyor. Yaklaşık dört saatlik turun bitiş noktasında sıcak bir çay içilen köy kahvesi bulunuyor. Turun fiyatı kişi başı 85 TL.
Bilgi için: www.tamzaratur.com

1AbantAbant ve Yedigöller
Hafta sonları konaklamalı olarak gerçekleştirilen bu turu Antonina Turizm organize ediyor. Cumartesi sabah altıda başlayan tur yaklaşık dört saat sürüyor. Tura katılanlar Göynük, Sünnet Gölü, Mudurnu ve Abant’ı gezip keşfediyor. Göynük’te Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemsettin’in türbesi, 820 metre rakımdaki Sünnet Gölü ve Osmanlı döneminden kalma eserleri ile ünlü olan Mudurnu’ya varılıyor. Konaklama Bolu Dağı’nın eteklerindeki otelde yapılıyor. Ertesi gün sabah kahvaltısının ardından Batı Karadeniz’in en zengin bitki örtüsüne sahip olan, ayrıca tabii yaşam alanı olan Yedigöller bölgesine hareket ediliyor. Yedigöller’de irili ufaklı yedi adet gölden oluşan milli parkta göller etrafındaki parkurlarda fotoğraf çekimi için yürüyüş yapma imkânı bulunuyor. Ayrıca Bolu’nun 25 kilometre güneyindeki dağ yamaçları üzerinde orman alanları arasında yer alan Aladağ Yaylaları’nı gezmek de mümkün. İki günlük turun fiyatı kişi başı 650 TL.
Bilgi için: www.antoninaturizm.com

Şile Ulupelit Köyü’nden Yeşil Vadi’ye
Arnika’nın turu İstanbul’a yakın bir parkurda sabah kahvaltısıyla başlayıp, rahat ve keyifli bir yürüyüşle baharın coşkusunu yaşatıyor. Şile’ye yolculuk yaklaşık bir buçuk saat, yürüyüş ise üç saat sürüyor. Orman içinde, her mevsim yapılabilen bu turun zorluk derecesi ‘kolay’ olarak değerlendiriliyor. Turun başlangıcında Şile Yeşilvadi Köyü yakınında, orman içinde bulunan şirin bir mekânda kahvaltı molası veriliyor. Doğayla iç içe geçen bu mekândaki kahvaltıdan sonra yürüyüşün başlayacağı Ulupelit Köyü’ne araçla gidiliyor. Önce Kalealtı’na ardından Yeşilvadi’den yürüyüşe devam ediliyor. Burada uğranılan tesiste dinlendikten sonra dönüş yolculuğu başlıyor. Turun kişi başı fiyatı 95 TL.
Bilgi için: www.arnika.com.tr

1Yuvacik ATVYuvacık’ta ATV safari ve doğa yürüyüşü
Doğa yürüyüşleri açısından çok zengin bir bölge olan İzmit Yuvacık’taki bu turda patikalarda kısa keyifli bir doğa yürüyüşünün yanı sıra ATV ile safari macerası da yaşayabiliyorsunuz. Turun yürüyüş süresi yaklaşık bir buçuk saat, AVT turu ise bir saat. Güne derelerin üstündeki kamelyalarda keyifli bir köy kahvaltısı ile başlanıyor. Kahvaltının ardından katılımcılara altılı gruplar halinde bir saatlik ATV safari gezisi düzenleniyor. Samanlı Dağları’nın eteklerinin eşsiz manzaraları için fotoğraf molaları veriliyor. Öğle yemeği molasından sonra bir buçuk saat süren doğa yürüyüşüne çıkılıyor. Bu turda Servetiye Köyü, Soğukpınar Şelalesi ve Kirazdere geziliyor. Kirazdere’den Yuvacık Barajı’na kadar olan yürüyüş sırasında Karadeniz’in birbirinden şirin ahşap evleri görülebiliyor. Turun fiyatı 130 TL, ATV safarisi istenmiyorsa 75 TL.
Bilgi için: www.arnika.com.tr

Nallıhan’da kültür turu
Ankara’nın yanı başındaki Nallıhan, dünyanın dört bir yanından turist çekiyor. Kırkayaklar Turizm buraya Artıyaşam Turizm Organizasyonları markasıyla turlar düzenliyor. Tura katılanlar kuş cenneti ile Sarıyer barajında tekne turu yapıp, Ankara’ya iki buçuk saat mesafedeki Uyuzsuyu Şelalesi ile Taptuk Emre’deki bozulmamış kültürel dokuya sahip doğayı keşfediyor. Turda Beypazarı üzerinden yola çıkılıyor ve Çayırhan’a varılıyor. Tur çerçevesinde gezilen Tekne Köyü’nde katılımcılara bulgur çorbası ikram ediliyor, Bacım Sultan Türbesi gezdiriliyor, Hamurlu Suyu’na inme imkânı tanınıyor. Turun fiyatı kişi başı 80 TL.
Bilgi için: www.artiyasam.com

Kızılcahamam Işık Dağı’na yürüyüş
Bu tura katılanlar mevsim gereği Işık Dağı’nda kar bulabilirler. Yürüyüşlerini kardelenler, mor, sarı ve beyaz açan çiçekler arasında yapacaklar. Işık Dağı zirvesinden Kızılcahamam ve Çerkeş yaylaları ile köylerini görecek şekilde panoramik fotoğraflar da çekebilecekler. Yürürken öğrenecek, bitkileri tanıyacak, Ankara ve çevresinin 150-200 kilometre çapındaki topografya ve arazi yapısı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Kondisyon amaçlı yapılan etkinliğin uzunluğu yaklaşık 12-14 kilometre. Üst kesimler meşe sarıçam, köknar ve kavak ormanlarıyla kaplı. Yürüyüş turunda Kızılcahamam sonrası Çerkeş ilçesi sınırları içinde yer alan Karagöl-Işık Dağı’nın doğası keşfediliyor. Öğle ve akşam yemeğinin hariç olduğu turda fiyatlar kişi başı 45 TL.
Bilgi için: www.artiyasam.com

SONY DSCLelegler ve Bodrum’un bilinmeyenleri
Fest Travel, eski Yunanlılardan çok önce, Bodrum Yarımadası’nda yaşayan Lelegler’in izlerinin takip edileceği Syeangela antik kenti, Karadağ ve sonrasında da Sidba antik kentlerine özel bir keşif yolculuğu yapıyor. Hakkında ilk ve en temel bilgileri veren Herodot’un metinlerinde; “Şu üç şeyi onlar bulmuşlar ve Yunanlılar da onlardan almışlardır: Savaş başlığının üzerine konan sorguç ve kalkan üzerine işaretler kazımak bize onlardan geçmiştir. Kalkanı tutmak için kulp yapmak da yine onların buluşudur. O zamana kadar kalkan elle kulpundan tutulmaz, boyundan geçirilen bir kayışla sol omuz üstüne alınır ve böyle kullanılırdı…” diye bahsettiği Lelegler ve tarihi kalıntıları arasındaki iki günlük yürüyüş ve keşif turu. Uçakla Bodrum Havalimanı’na giden misafirler buradan safari jipler karşılıyor. Turun fiyatı kişi başı 530 TL.
Bilgi için: www.festtarvel.com

Yenice Ormanı’nın bitki çeşitliliği
Karabük ile Zonguldak il sınırları yakınındaki Yenice Ormanı, içerdiği yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından “acil olarak korunması gereken 100 sıcak noktadan biri” ilan edildi. Yenice Ormanı yürüyüş ve bisiklet parkurları uluslararası standartlara uygun biçimde işaretlendi, levhalarla donatıldı, haritası çıkarıldı. Buranın 21 yürüyüş rotasını içeren kitapçığı var. Kitapçıkta, haritalardan, GPS koordinatlarına kadar tüm ayrıntılar mevcut. Kitapçık, Yenice Kaymakamlığı’nın web sitesinden ücretsiz indirilebiliyor. Bir gece butik otel konaklamalı turun fiyatı kişi başı 375 TL.
Bilgi için: www.bukla.com

İğneada ve Sülüklügöl
Bu tura katılanlar ilk gün 6 ikinci gün ise 9 kilometrelik yürüyüş yapıyor. Parkur çok rahat, herkesin yapabileceği kolaylıkta. Yürüyüşler longoz ormanları ve göllerinde geçiyor. Konaklama ise deniz kenarında bir otelde yapılıyor. Firma, soğuk ve karlı kış günlerinde, alışılmışın dışında bir macera yaşamak isteyenler için özel bir paket hazırlamış. Doğanın uykuya çekildiği bu mevsimde doğa bambaşka bir yüzünü gösteriyor. Koruma altına alınmış ormanda, zorlamayan bir gezintinin fiyatı kişi başı 265 TL.
Bolu Mudurnu‘ya bağlı Tavşansuyu Köyü‘nün yukarısından başlayan Sülüklügöl turuna da Akyazı-Dokurcun üzerinden ulaşılıyor. Göl üç asır önce çöküntü nedeniyle oluşmuş. Gölün içinde ağaç gövdelerini görebilirsiniz. Günübirlik bu turun fiyatı kişi başı 110 TL.
Bilgi için: www.bukla.com

1ballıkayalar04Ballıkayalar İstanbul’a çok yakın
Ogzala’nın Kocaeli’deki Ballıkayalar’a düzenlediği yürüyüş turuna katılanlar, sabah otobüsle İstanbul’un çeşitli noktalarından alınıyor. Ballıkayalar, Kocaeli-Gebze’ye bağlı Tavşanlı Köyünde, içinden dere akan bir kanyon. İstanbul’a çok yakın olan bölgeye bir saatlik bir yolculukla varılıyor. Dağcıların ve izcilerin eğitim gördükleri, antrenman yaptıkları, kaya tırmanışına müsait bir yer olan Ballıkayalar’da kanyonun üstünden iki kanadı da dolaşıyorsunuz. Öğle yemeğinden önce kanyon içinde kısa bir yürüyüş yapılıyor. Yemekten sonra biraz mola veriyor ve daha sonra kanyonu tamamen çevreleyen yaklaşık iki üç saatlik yürüyüş başlıyor. Turun fiyatı kişi başı 90 TL.
Bilgi için: www.ogzala.com

Çiğdem Yaylası’nda iki saatlik yürüyüş
Sabahın erken saatlerinde İstanbul’dan kalkan otobüslerle gerçekleştirilen bu tur yayla gezisini sevenler için ideal. Çiğdem Yaylası Adapazarı il sınırları içinde Elmacık Dağı’nda ve bin 400 metre yükseklikte bir yayla. 30’a yakın yayla evinin bulunduğu Çiğdem’de Hendek köylerinden insanlar yaylacılık yapmak için geliyor. Saat 12.00 civarında yaylaya ulaşılıyor. İki saate yakın yaylada serbest gezi yapılıyor ve ardından öğle yemeği yeniyor. Sonra dönüş hazırlığı başlıyor. Orman içinden iki saatlik bir yürüyüşle köye iniyoruz. Fiyatı kişi başı 90 TL.
Bilgi için: www.ogzala.com

Kapadokya’da yürüyüş turu
Deep Nature, alışılmış Kapadokya turlarından farklı olarak özel bir doğa yürüyüşü düzenliyor. Tura katılanlar Kapadokya’yı farklı bir açıdan görüp yaşıyor. Kapadokya deyince akla peribacalarının arasındaki vadiler ve yürüyüş rotaları geliyor. Bu turda çoğu kez Kapadokya’nın kalabalığından uzak kalacak, o eşsiz coğrafyada saklı güzellikleri görebilme fırsatı yakalayacaksınız. Kapadokya’nın en bilindik vadilerinden olan Güvercinlik Vadisi’nde iki buçuk saat süren yürüyüş yapılıyor. Farklı yürüyüş rotaları da sunuluyor. Dört günlük konaklamalı turun fiyatı uçakla gidiş-dönüş kişi başı 999 TL.
Bilgi için: www.deepnature.com

Daday Çiftlik Otel’de konaklama
Kastamonu’daki Küre Dağları, Valla Kanyonu, Daday Yenice Ormanları’nı içeren üç günlük tura katılanlar Çiftlik Otel İksir Resort Town’da konaklıyor. Burada katılımcıları doğayla baş başa keyifli bir tur seçeneği ve eşsiz görünümlere sahip ormanların harika manzaraları bekliyor. Kastamonu ormanları ve doğal güzellikleri ile bir cennet. Turun rehberleri, bölgeye hakim ve flora fauna bilgisine sahip. Tur en fazla 25 kişiyle butik konseptli olarak yapılıyor. Gece İstanbul’dan otobüsle başlayan üç gecelik turun fiyatı kişi başı 699 TL.
Bilgi için: www.deepnature.com

1Tarakli2Taraklı’da yürüyüş de ‘mümkün’
Reklamların ‘Mümkünlü’sü Taraklı, dünyanın en eski ulaşım ve ticaret yolu olan İpek Yolu’nun Anadolu’nun batısındaki kentlerinden biri. Burası derin tarihsel geçmişi, mimari mirası, doğa güzellikleri, dost ve misafirperver insanları ve baştan sona tek kelimeyle huzurlu coğrafyası ile bir turizm kenti. Bilecik Dağları’na tepeden bakan Kılıçkaya ve çevresiyle, doğa yürüyüşleri için çok uygun bir güzergah. Kılıçkaya çevresinde grup performansına göre süresi uzatılabilen, zorluk dereceği ‘orta’ olarak belirlenen 2,5 -5 saatlik doğa yürüyüşleri yapılıyor. Turun fiyatı kişi başı 95 TL.
Bilgi için: www.geziciyak.com

Aytepe’de doğa yürüyüşünün keyfi
Otobüslerle İstanbul’dan başlayıp İzmit’tin Yuvacık mevkiinde yer alan Servetiye–Aytepe parkurunun doğal güzelliği size Karadeniz’i hatırlatacak. Yürüyüş öncesi, derenin kenarında, yöresel köy ürünlerden oluşan bir köy kahvaltısı yapılıyor. Kahvaltının ardından araçlarla Servetiye Camii Köyü’ne gidiliyor. Buradan Veysel Amca’nın Yeri’ne yaklaşık 3–3,5 saat süren yürüyüş yapılıyor. Öğle yemeğinde ateşte sucuk, biber, domates yeniyor. Yemek ve dinlenmenin ardından araca ulaşmak için yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş daha yapılıyor. Turun fiyatı kişi başı 95 TL.
Bilgi için: www.geziciyak.com

1Genel4Doğa yürüyüşünde dikkat edilmesi gereken 10 kural

– Uzun yürüyeceğiniz için rahat yürüyüş ayakkabısı giyin. Yeni aldığınız ayakkabıyı ilk yürüyüşte kullanmayın, önce deneyip ayağınızı alıştırın.
– Dere içinde ve kaygan zeminlerde yürüyeceğinizi dikkate alarak altı girintili kaymayan ayakkabıları tercih edin.
– Aşırı yükten kaçının kullanmayacağınız malzemeleri yanınıza almayın.
– Yemek, su, yağmurluk, yedek çorap, ayakkabı ve giysileri koyacağınız bir çantanız olsun.
– Yürüyeceğiniz parkurun zorluk derecesini hakkında rehberinizden bilgi alıp hazırlığınızı buna göre yapın.
– Bedeninizi gereksiz yere zorlamayın trekking’in bir yarış olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
– Rehberinizin talimatlarına uyun ve gruptan ayrılmayın. Ayrılmanız gerekiyorsa da mutlaka birine haber verin, yanınızda bir düdük bulundurun.
– Göreceğiniz güzellikleri ölümsüzleştirmek için yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi olsun.
– Toza çamura bulaşmaktan korkmayın, kentin stresini atmaya geldiğinizi unutmayın.
– Arı ve böceklerin saldırısına uğramak istemiyorsanız parfüm kullanmayın. Çevreyi korumaya azami özen gösterin, çöpünüzü doğada bırakmayın.

Yayın Yeri ve Tarihi: Para Dergisi 23 Mart 2014Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.