Dorak Holding charter şirketi de kuruyor

Turizme küçük bir seyahat acentesiyle başlayan Dorak Holding yöneticileri, yıllar içerisinde işleri ve firma sayılarını arttırdı. 2012’de bünyelerindeki tüm şirketleri holding çatısı altında topladılar. Şirket yöneticileri, seyahat acenteciliği ve otelciliğe ek olarak charter (dolmuş uçak) işine de girmek istiyor.
Dilimizde “çekirdekten yetişme” diye güzel bir deyim var. Bu deyim, basamakları teker teker çıkıp başarının zirvesine ulaşan Dorak Holding yöneticilerinin izlediği rotayı özetlemeye yetiyor…
Onlar, turizme seyahat acentesi kurarak girdi. Ama bununla yetinmeyip, şirket sayılarını arttırıp zaman içinde bünyelerine turizm dışından da şirketleri kattılar. Turizmdeki firmaları arasında arasında sekiz otel, Surplus, Sur Balık markalarını da içeçen 15 restoran ve üç balon şirketi dikkat çekiyor. Bunlar ve diğer şirketlerin hepsi şimdi holding çatısı altında hizmet veriyor.
Dorak Holding’i araştırdığımızda karşımıza, bünyesinde cafeler, madencilik ve üç balon şirketini de içeren toplam 30 şirketi barındıran dev bir yapı çıktı. Toplamda 3 bin kişiye iş imkânı sağlayan holdingin geçen yılki cirosu ise 500 milyon doları buldu. Gelin bu dev yapıyı kuranları biraz daha yakından tanıyalım.
Onları tanımak amacıyla Dorak Holding’in üç ortağından biri olan ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Pilav’a sorular yönelttik. Nevşehir Avanoslu asker bir babanın çocuğu olan Pilav, 1972’de Kayseri’de doğmuş. Babasının sürekli değişen görev yerlerinden dolayı ilk ve orta eğitimlerini farklı şehirlerde yapmış. Sonra babası gibi asker olmak isteyip İstanbul’daki Kuleli Askeri Lisesi’ne yazılmış. Asker olmaktan vazgeçince de önce İstanbul Üniversitesi yazılmış. Son olarak kararını Ankara’daki Dil Tarih ve Coğrafya Üniversitesi olarak değiştirmiş. Buranın Yabancı Diller Japon Dili bölümünden mezun olup okul defterini kapatmış.
Ortakların yolu kesişiyor
Çocukluk ve bir dönem okul arkadaşı, şimdi holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan Ahmet Serdar Körükçü ise işletme okumuş ama o da Japonca öğrenip bir dönem rehberlik yapmış. Üçüncü ortak Kaplan Tan ise turizmci bir babanın oğlu.
Ortakların yolunun nerede ve nasıl buluştuğunu merak edip soruyoruz. Pilav “Türkiye’nin ilk acentelerinden Dorak Tours’u Kaplan’ın babası Fevzi Tan 1971’de kurdu” dedikten sonra şu bilgiyi veriyor: “Şirket ağırlıklı olarak Uzakdoğu pazarından Türkiye’ye turist getiriyordu. Ben burada yedi yıl Japonca rehberi olarak çalıştım. 1999 yılında üçümüz ortak olup şirketi büyütmeye başladık. Japonya’ya gidip oradaki ilk Türk tur operatörü New Millennium’u kurduk. Böylece yollarımızın kesişmesiyle birlikte hızlı bir büyüme sürecine girdik.”
2dorakOrtaklık öncesi Dorak Tours’un Japonya’dan getirdiği turist sayısı 30 binler seviyesindeymiş. Güçlerin birleştirilip herkesin belli bir alana odaklanmasıyla kısa süre içinde bu sayıyı 80 binlere çıkarmayı başarmışlar. Başarılar şirket sayısının da artmasına yol açınca Dorak Tours 2002 yılında şirketler grubuna dönüşmüş. Büyümeyle birlikte Japonya’nın yanı sıra, İtalya, Fransa gibi pazarlardan da turist getirmeye başlamışlar.
Turist getirdikleri pazarlarda tanıtım faaliyetlerine hiç ara vermediklerini hatırlatan Pilav “Örneğin, ABD’de yaşanan 11 Eylül’den sonra Japonya’dan gelişler bıçak gibi kesildi. Biz bir yandan ilgilileri ülkemize davet edip ortamı gösterdik, öbür yandan ikna çalışmalarına ağırlık verdik. Bunun sonunda yaptığımız işten para kazandık ama tanıtım faaliyetlerimizden Türkiye de kazançlı çıktı” diye ekliyor.
Ortaklar arasındaki iş bölümü
Elde edilen başarılar beraberinde yeni şirketleri de getirmiş. Gelişmeler üzerine 2012 yılında tüm şirketleri Dorak Holding çatısı altında toplamaya karar vermişler. Günümüzde bir keresinde 600 kişiyi uçurabilen üç balon şirketi, oteller, restoranlar, cafeler, alışveriş mağazaları, madencilik ve enerji alanında hizmet veren holding bünyesindeki şirket sayısı 30’a ulaşmış durumda.
Ortaklar her ne kadar her işi birlikte yapmayı seviyor olsa da yine de aralarında bir işbirliği yapmış. Örneğin, holding bünyesinde 186’tısı kendi malları büyük otobüs, geri kalanı midibüs ve minibüs olmak üzere 250 araçlık bir filo bulunuyor. Ortaklardan Kaplan Tan bu filodan ve resmi kurumlarla ruhsat-evrak gibi konulardan sorumlu. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Serdar Körükçü yeni yatırımlardan, Mustafa Pilav ise restoranlar ve Japonya’daki faaliyetlerden sorumlu olarak görev yapıyor.
Dorak Holding bünyesinde toplam oda sayısı bin 100’e, yatak kapasitesi 2 bine ulaşan sekiz otel bulunuyor. Bunlar şöyle sıralanıyor: Crowne Plaza Old City ( İstanbul), DoubleTree by Hilton Avanos (– Kapadokya), Sacred House Hotel ( Kapadokya), Anatolian Houses ( Kapadokya), Uçhisar Kaya Otel ( Kapadokya), Göreme Kaya Otel (Kapadokya), Anatolian Cave Hotel (Kapadokya).
Yeni oteller geliyor
Mustafa Pilav, hızlı ama emin adımlarla büyüdüklerine dikkat çektikten sonra “Yatırımların büyük bir kısmını öz sermayemizle yapıyoruz. Örneğin otel ve restoranlarımızın yüzde 90’nının mülkü bize ait. Mevcut otellerimize yenilerini ekleyeceğiz. Pamukkale’de yılın son çeyreğinde inşaatına başlayacağımız 5 yıldızlı otelimizin işletmesini Hilton’a vereceğiz. 2015’in sonlarında da Çanakkale’de yine 5 yıldızlı bir otel yatırımımız olacak. Buranın işletmesini de Hilton’a vereceğiz. 2020 yılına kadar mevcut otellerimize ek olarak 5 otel daha yapmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.
Kapadokya’da 400 konutluk lüks konut projeleri de olduğunu belirten Pilav yeni hedeflerini şöyle özetliyor: “ Adını ‘Kapadokya Konakları’ olarak belirlediğimizi projemizi bu yıl devreye almak istiyoruz. İstanbul’a da Japonların deprem mimarisiyle inşa edilecek bir otel planlıyoruz. Şimdiye kadar hep yurtdışından Türkiye’ye turist (incoming) getirdik. Şimdi de Türk tatilcileri çalıştığımız pazarlarda götürecek (outgoing) girişimlerimiz olacak. Yılın sonlarına doğru başlatacağımız bu hizmetle ilk etapta 10 bin Türk gezgini yurtdışında tatile göndermek istiyoruz. Turizmde pazarlama ve konaklama alanlarında varız Eksik bacağımız olan havayolu ulaşımını da tamamlayıp üçlü sacayağını tamamlamış entegre bir yapıya dönüşmek istiyoruz. Bunun için de bu yıl bir charter (dolmuş uçak) şirketi kuracağız. Ankara merkezli Legancy (miras) adlı enerji çevrim santralimizde güneş ve termik santral entegre sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu alanda da büyümek istiyoruz. Tüm planlarımızı uygulamaya koyup, 2016 yılında 1 milyar dolarlık ciroya ulaştıktan sonra borsaya açılmayı hedefliyoruz.”
Eminönü’nde 360 derecelik Surplus’ı hizmete açtılar
3dorakOrtaklar, kısa süre önce Eminönü’nün tam ortasında, Süleymaniye Camii, Mısır Çarşısı, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yeni Camii, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Galata Kulesi ve Haliç’in 360 derecelik panoramik manzarasına sahip Surplus Restoran’ı hizmete açtı. Surplus’ın başında uluslararası unvanlara sahip, Türk mutfağı araştırmacısı şef Vedat Başaran bulunuyor. Başaran burada yerel yemekleri çağdaş formlarla hazırlıyor. Mutfakta Anadolu’nun gücünü ve batının dinamikler ile birlikte servis ediliyor. Surplus’ta Anadolu’nun unutulmaya yüz tutan yemekleri geleceğin tatları ile birleştirerek yeni reçetelerle tabaklarda buluşuyor. Bir anlamda Türk mutfağından “fine dining” yapılıyor. Mönüde Maraş’ın yaprak tarhanasından Sivas tuzuna, İhsangazi’nin Siyez Bulguru’ndan, Divriği Obruk Peyniri’ne, Avanos Kara Üzümü’nden Afyon Kaymağı’na kadar geniş bir yelpazede Türkiye’nin dört bir yanından gelen malzemeler var.
Restoranın yer aldığı bina Zindan Han olarak biliniyor. Burası Osmanlı İmparatorluğu döneminde borcunu ödemeyen tüccarların hapishanesi olarak kullanılmış. Daha sonraları çeşitli tarihlerde restorasyonlar görmüş. Zindanlar dükkânlara dönüştürülmüş. Bina 1980’lerin ortalarına kadar gıda toptancılarının merkezi olarak işlev görmüş. Haliç kıyısının temizlenme sürecinde de toptancılar binadan ayrılıp yerlerine mücevher ve saat dükkânları açılmış.
Yayın yeri ve tarihi: Para Dergisi, Nisan 2014Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.