DTÖ, turizmi iyileştirecek ‘şifa reçetesi’ yarışmasını başlattı

Covid-19 pandemisiyle mücadelede güçlerini birleştiren Dünya Turizm Örgütü (DTÖ-UNWTO) ve  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO), küresel salgının turizm üzerindeki etkisini azaltacak uygulanabilir reçetenin bulunması için bir yarışma başlattı.

DTÖ sitesinden dün yapılan yapılan duyuruda “Turizme Şifa Çözümleri Mücadelesi Yarışması” ile ilgili 150’i aşkın hükümet temsilcilerine davet gönderildiği, yarışmaya katılımın da 10 Nisan 2020’de sona ereceği belirtiliyor.

Yarışma duyurusunda, turizmi içine düştüğü zor durumdan kurtaracak “şifa çözümleri” reçetesini hazırlayacak girişimcilerden, geliştirecekleri projelerin çeşitli ülkelerde uygulanabilme özelliğine sahip olması gerektiği hatırlatılıyor.

Uygulamaya hazır fikirler

Uygulanabilir bir iş planını içeren çözüm reçelerinin başta halkın sağlığını korumak olmak üzere, destinasyonlar ve turizm şirketlerindeki kayıpları azaltacak şekilde olması bekleniyor. Reçete bulma yarışmasına katılacakların, bulacakları fikirlerin turizmin Covid-19’la mücadelesine nasıl yardımcı olacağını ortaya koyması gerekiyor. Salgınla mücadele konusunda güçlerini birleştiren iki kurumun yöneticileri, bulunacak yenilikçi, uygulanabilir proje fikirlerinin pandeminin turizm sektörü üzerindeki etkisini azaltıp, halk sağlığının korunmasında fark yaratacak özellikle olmasını talep ediliyor.

DTÖ-UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili yenilikçi fikirlere sahip vizyonerlere “Herkesi eyleme geçirilmeye hazır fikirler bulmaya çağırıyorum” diye seslenerek şunları söylüyor: “Günümüzde hem toplumların ekonomik krizden kurtulması hem de halk sağlığının korunması gerekiyor. Dolayısıyla özellikle bu mücadeleye katkı sunacak, fark yaratacak tüm fikirleri duymak istiyoruz. Turizme Şifa Çözümleri Mücadelesi Yarışması’na katılmak isteyenler ayrıntılı bilgilere web sitemizden ulaşabilir.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.