Dünya turizminin 2020’de yüzde 3 ila 4 büyümesi bekleniyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Güven Endeksi’nden 2020’de dünya turizmindeki büyümenin yüzde 3 ila 4 olacağı sonucu çıktı.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) son raporunda geçen yıl dünya çapında 1,5 milyar kişiye ulaşan uluslararası turist hareketliği yaşandığı hatırlatıldı. Bu yıl dünya ülkeleri arasında görülen jeopolitik ve sosyal gerginliklerin yanı sıra küresel ekonomik yavaşlama, Thomas Cook’un batışı ile Brexit’ten kaynaklanan belirsizlikler UNWTO Güven Endeksi sonuçlarına da yansıdı.

Bundan dolayı Güven Endeksi’nden 2020’de temkinli bir büyüme olacağı sonucu çıktı. Ankete katılanların yüzde 47’si turizmin bu yıl daha iyi performans sergileyeceğini, yüzde 43’ü ise 2019’un aynı seviyesinde kalacağını belirtti. Tokyo Olimpiyatları ile Expo 2020 Dubai gibi sportif ve kültürel etkinliklerin ise sektör üzerinde olumlu bir etki yapması bekleniyor.

Sorumlu büyüme

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, belirsizlik ve dalgalanma dönemlerinde bile turizmin güvenilir bir ekonomik sektör olmaya devam ettiğini vurguladıktan sonra “Son zamanlarda küresel ekonomik bakış açısının daralması, uluslararası ticaret gerginlikleri, sosyal huzursuzluk ve jeopolitik belirsizliklere rağmen, sektörümüz dünya ekonomisini geçmeye ve bizi sadece büyümeye değil daha iyi büyümeye çağırmaya devam ediyor” dedi.

2019 yılında dünya turizmindeki büyümeler  bölgesel bazda incelendiğinde Ortadoğu’nun küresel ortalamaya yakın yüzde 8,  önceki yıllarda hızla büyüyen Asya ve Pasifik’teki büyümenin yavaşlayarak yüzde 5 arttığı görülüyor.

Turizm harcamaları hala güçlü

Geçen yıl toplam 743 milyon turist ağırlayan Avrupa’daki büyüme de yavaşlayarak yüzde 4 olarak gerçekleşti. Avrupa’nın ağırladığı 743 milyon turist, dünya pazarnın yüzde 51’ine denk geliyor. Kuzey ve Güney Amerika geçen yıl yüzde 2 büyüdü. Geçen yıl Kuzey Afrika yüzde 9 büyürken, Sahra altı Afrika’daki artış ise yavaşlayıp yüzde 1.5’a geriledi.

UNWTO raporu küresel ekonomik yavaşlamaya rağmen, turizm harcamalarının büyümeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Dünya turizminden en fazla geliri elde eden ilk 10 ülkeye baktığımızda, listede birinci sırada olan Fransa’nın turizm gelirini yüzde 11, ikinci sıradaki ABD’nin de yüzde 6 arttırdığı görülüyor. Dünyanın en büyük kaynak pazarı olan Çin, 2019’un ilk yarısında turist sayısını yüzde 14 artırmasına rağmen harcamalar yüzde 4 düştü. Brezilya ve Suudi Arabistan gibi gelişmekte olan pazarlardaki turizm harcamaları da düştü.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.