Dünya turizminin zirvesindeki Türk

İş hayatına Almanya’dan turist taşıyarak başlayan Ayhan Bektaş, turizmdeki 20’nci yılında Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’ne seçildi. Bektaş’ın kurduğu OTI ise bugün 18 şirketinde 3 bin 200 kişi çalıştıran, 2 milyar dolar cirolu bir holding…

otiİş hayatını başarı öyküsüne dönüştüren girişimcilerin serüveni bazen bir tesadüfle başlayabiliyor. Bazen de OTI (Odeon Tourism International) Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’ın öyküsünde olduğu gibi, belli bir plan doğrultusunda adım adım ilerliyor.
Almanya’da, Kayseri’den giden işçi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Bektaş, liseye kadar bu ülkede okudu. Yüksekokul için geldiği Antalya’da ise Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nü kazanıp inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 1990’daki mezuniyetinin ardından birkaç yıl bir inşaat firmasında mühendis olarak çalıştı. Turizmin yükselen sektör olmasını gördüğü ve Antalya’ya gelen Almanların dilini iyi konuştuğu için olsa gerek, 1992’de bu alana yönelmeye karar verdi…
Ayhan Bektaş’tan bu kararının nasıl bir sonuca yol açtığını, bundan sonraki plan ve hedeflerini öğrendik…

Turizmde 20 yılı geride bıraktınız. Bu alana yönelmeniz tesadüfen mi oldu?
Hayır, tesadüfen olmadı. Almanya’da temel eğitimini aldığım analitik düşünme tarzı, Akdeniz Üniversitesi’nden aldığım mühendislik eğitimiyle iyice perçinlendi. Böyle olunca gelişmelere mühendis gözüyle bakmaya başlıyorsunuz. Almanca bilmenin de avantajını kullanarak, Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan turizm sektörüne planlı, programlı girdim.

Ortağınız Coşkun Yurt’la başından beri birliktesiniz. Bu uzun süreli ortaklığı neye bağlıyorsunuz?
Coşkun bey okul arkadaşım. İkimiz de Akdeniz Üniversitesi İnşaat Ön Lisans Bölümü mezunuyuz. Önce arkadaş olduk, ardından da ortak. Bu ortaklık da tesadüfen değil yine son derece planlı gelişti. Kişiliği, çalışma tarzı, metotları bana uygundu ve bu yüzden sisteme dâhil oldu. Ortaklığı uzun süre yürütmek her zaman kolay değildir. Beklenti ve hayata bakışlarımız birbirine çok benziyor. Aramızda ortaklıktan çok bazen abi-kardeş, bazen de dostluk ilişkisi ağır basıyor. Profesyonel anlamdaki ilişkilerimizse yönetim kurulu dengesi içinde yürüyor.

Ortağımızla birlikte önce hangi şirketi kurarak turizme adım attınız?
Üniversitede öğrenci olduğum 1988’de dil avantajımdan dolayı Alman turistlere rehberlik yapıyordum. Böylece yeni gelişmekte olan turizm sektörüyle tanışmış oldum. Üniversiteyi bitirdiğim yıl Körfez savaşı patladı ve turizme ciddi darbe vurdu. Bu dönemde bir inşaat firmasında çalıştım. 1992 yılına geldiğimizde Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nde okuyan kardeşim Ahmet, Coşkun bey ve birkaç girişimciyle birlikte bir seyahat acentesi kurduk. Diğer ortaklar ayrılınca kardeşim ve Coşkun beyle şirketin adını Odeon Tours olarak değiştirip, Almanya odaklı olarak yolumuza devam ettik.

Riskli olmasına rağmen Rusya pazarına da yöneldiniz. O pazarda başarıyı nasıl yakaladınız? Özel bir sırrınız var mı?
Bu pazardaki başarımıza “sır” demek ne kadar doğru bilemiyorum. Çünkü 1993 yılında Rusya pazarına girdiğimizde hem potansiyelin hem de oradaki zorlukların farkındaydık. Satış sistemi, teknik şartlar ve mantalite bakımından Rusya’daki turizm potansiyelinin kolay kolay harekete geçmeyeceğini biliyorduk. Tüm bu zorluklara rağmen, Coşkun bey radikal bir karar alarak Rusya’ya yerleşti. Böylece 1994’te halen pazarın liderleri arasında bulunan tur operatörü şirketimiz Coral, Moskova’da faaliyetlerine başladı. Bence Rusya başarısının sırrı Coşkun beyin aldığı radikal karardır.

Odeon Tours ve Coral’dan sonra hangi şirketleri kurdunuz?
2000-2005 yılları arasında Polonya’da pazarın liderleri arasında yer alan Wezyr Holiday Service’i, Rusya’da da Blue Sky satış acentemizi kurarak bu ülkelerden turist taşıma işini hızlandırdık. Daha sonra yine Rusya’da diğer tur operatörü şirketimiz Sunmar’ı kurduk. 2005’te bünyesinde Otium Hotels Zeynep ve Otium Hotels Art bulunan Otium Hotels International’ı kurduk. Aynı yıl, özel güvenlik hizmeti vermek üzere OGD Güvenlik ve Danışmanlık’ı kurduk.

Holdingleşme kararını ne zaman aldınız?
2006 yılına geldiğimizde, bünyesinde dokuz iştiraki olan ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan şirketler topluluğumuzu OTI Holding çatısı altında topladık. Aynı yıl Coral, Rusya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne turist taşımaya başladı. Odeon Tours da iç pazardaki faaliyetlerine… 2007’de kişiye özel VIP seyahat hizmetleri sunan A Class acentesini satın aldık. Bir yıl sonra da bu kez otel zincirimize Otium Club Side’yi ekledik.

Tur operatörlüğü ve otelcilik derken havacılığa da girerek turizmdeki sacayağını tamamladınız. Havacılıktaki kısa ve orta vadeli hedefleriniz nedir?
Havacılık şirketimiz Royal Flight’ı geçen yıl ekim ayında kurduk. İşe dört uçakla başlamıştık. Şimdi filomuzdaki uçak sayısı yediye çıktı. Bu şirketimiz Rusya’daki tur operatörü iştirakimiz Coral Travel için charter uçuşlar yapıyor. Royal Flight, başta Türkiye, Mısır ve Yunanistan olmak üzere 5-6 kaynak pazardan 26 destinasyona yaklaşık 2 milyon yolcu taşıdı. Uzak destinasyonlara uygun uçaklar sipariş ettik. Bu uçakları 2014’te teslim alınca, mevcut destinasyonlarımıza ek olarak Uzakdoğu’ya da uçup yolcu sayımızı 2.5 milyona çıkaracağız.

Turizm dışında başka bir alana yatırım yapacak mısınız?
Öncelikle turizmdeki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türkiye’de 2-3 tesisle görüşme halindeyiz. Bu anlaşmaları 2013 yılında tamamlayıp tesis sayımızı 5’e, yatak kapasitemizi de 2 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisi alanında da bir yatırım planlıyoruz. Bu işe en azından otellerimizin enerjisini sağlamak için girmek istiyoruz.

Holding bünyesindeki şirket sayısı kaça ulaştı? Bu yıl ne kadar ciro hedefliyorsunuz?
OTI Holding bünyesindeki şirket sayısı 18’e, çalışan sayısı ise 3 bin 200’e ulaştı. Bu sayı, orta vadede devreye girecek yeni yatırımlarımızla 5 bini bulacak. Bu yıl ciromuzu önceki yıldan yüzde 18 artışla 2 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. 2013 ciromuzu ise yüzde 13 artırmayı planlıyoruz.

Genç Şarapovalar yetiştirecek
OTI Holding, dört yıldır “Odeon Tours Genç Raketler” (Odeon Tours Young Racquets) adıyla bir organizasyon düzenliyor. İlk yıl Rusya’dan 9-12 yaş tenis altyapı sporcuları, antrenörler ve kulüp yöneticileri Antalya’da ağırlandı. Sonra bunlara Beyaz Rusya, Ukrayna ve Polonya’dan sporcular eklendi. Ayhan Bektaş, Türkiye’den tıpkı Maria Şarapova gibi yetenekli tenisçiler yetişmesine katkı sağlamayı amaçlayan etkinlikle ilgili şu bilgileri veriyor:
“Turnuvaya Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Milli Takım antrenörleri ve misafir ülkelerin tenis federasyonlarından üst düzey temsilciler katılıyor. Yabancı raketçileri Türkiye’deki tenis altyapı sporcularıyla bir araya getiriyoruz. Altyapı sporcularımızın yurtdışı tecrübeleri yok. Yabancı oyuncularla aynı kortta idman yapıp maç yapmak kendilerine güvenlerini artırıyor.
Bu amaç doğrultusunda çıtayı yükselterek 2012’den itibaren ‘Genç Raketler’ etkinliğimizi uluslararası boyuta taşıdık. Turnuvamızı 12 veya 14 yaş seviyesinde resmi bir uluslararası turnuva haline getirmek istiyoruz. Resmi başvuru aşamasındayız. Başvurumuz sonuçlanana kadar da aynı organizasyonu devam ettireceğiz. Odeon Tours olarak birincilere cumhuriyet altını, ikincilere Antalya tatili, üçüncülere ise Antalya gidiş-dönüş uçak bileti hediye ettik.”

WTTC yönetimindeki iki Türk’ten biri
OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, geçen hafta, Özaltın Holding bünyesindeki Gloria Hotels & Resort Yöneticisi Öznur Özdemir Özaltın’la birlikte Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) yönetimine seçildi. Farklı kıtalardan konuklara hizmet sunarken yüksek kalitede sürdürülebilir hizmete ve yüksek derecede müşteri memnuniyetine büyük önem verdiklerini vurgulayan Bektaş, WTTC’nin bir sonraki toplantısının Türkiye’de yapılması için bütün gayretleriyle çalışacaklarını vurguluyor.

Para dergisi, Aralık 2012Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın