“Dünyanın Çatısı”ndaki Veri Merkezi 2021’de Açılıyor

Çin’in güneybatısında bulunan, yüksek dağlarından dolayı “Dünyanın Çatısı” olarak bilinen Tibet Özerk Bölgesi’nde kurulacak bulut bilişim veri merkezinin inşaatı planlandığı gibi devam ediyor. Projenin ilk aşaması 2021’de faaliyete geçecek.

(Xinhua) – İlk aşamanın tamamlanmasıyla, 10 bin depolama ve yedekleme cihazının bulunacağı veri merkezi, Çin ve Güney Asya’daki önemli müşterilerin veri depoloma ihtiyaçlarını karşılayacak ve yıllık 1,5 milyar yuan (yaklaşık 223,5 milyon ABD doları) gelir getirecek.

Veri merkezi, Tibet Özerk Bölgesi’nin merkezi Lhasa kentindeki yüksek- teknoloji bölgesinde bulunuyor. Bu konum onu dünyanın en yüksek rakımlı veri merkezi yapıyor.

Veri merkezinin işletmecisi, Lhasa merkezli Ningsuan Teknoloji Grubu’na göre, toplam 11,8 milyar yuan yatırım yapılması planlanan proje; diğer alanların yanı sıra video işleme, otonom sürüş, uzaktan öğrenim veri yedeklemesi gibi alanlarda da hizmet verecek.

Şirketten yapılan açıklamada, bu hizmetlerin Çin’in başlıca eyalet ve şehirlerinin yanı sıra Nepal, Bangladeş, Pakistan ve Güneydoğu Asya’nın bir kısmına da sunulması planlanıyor.

Uluslararası iletişim hizmetlerini hızlandırmak için Lhasa’daki bölgesel büronun yapımının devam ettiğini belirten Ningsuan Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Şefi Wang Jun, Tibet’in büyük-veri sanayi üssü haline geleceğini söyledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.