Engellere rağmen ByteDance ve Huawei’nin yükselişi sürecek

TikTok’un küresel pazar etkisi hızla arttığı için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümeti tarafından bastırılmak isteniyor. Bu da, Çinli şirketlerin küreselleşmesinin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

ByteDance yaptığı açıklamada, “küresel bir şirket olmayı taahhüt ettiğini” söyledi. Ancak Washington, bunun o kadar kolay olmayacağı yönünde engeller yaratmaya çalışıyor. ABD’nin Çin ile ayrışması, Çin’in en rekabetçi şirketlerini yok etmekle başlar. Bu süreçte Washington kuralları görmezden gelecek. Çünkü böyle bir baskılama, bazı ABD seçkinleri tarafından Çin’in yükselişiyle karşı karşıya kaldıklarında ortaya çıkan kriz duygusunu yansıtıyor.

Huawei ve ByteDance, yasal yollarla yalnızca sınırlı korumaya tabidir. Fakat ABD’nin adalet duygusunu abartılmamalı. Ülkede her adalet olayında bir siyaset örneği söz konusu.

Nesnel olarak Çin’in mevcut pazar büyüklüğü ABD pazarının toplam büyüklüğüne yakın. Ancak ABD teknolojik üstünlükte başka bir ülkenin önde olmasına katlanamıyor. Çin’in ulusal gücünü artırmak için hâlâ uzun bir yolu var. ABD gibi bir müttefik ağı yok ve ABD’nin ideolojik bastırmasına karşı savaşmak zorunda.

ABD teknolojide geride kalacak

Huawei gelişmiş donanımlara sahip, ByteDance benzersiz konseptler ve teknolojilerle dünyaya hizmet satıyor. İki şirket dünya çapında öncü konumda. Bu durum Çin’in en iyi şirketlerinin teknolojide dünyanın ön saflarına geçme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. Gelişmekte olan bir pazar olarak Çin’in gücünü yansıtıyor. Bu güç genişlemeye devam ettiği sürece, Çinli şirketler nihayetinde ABD’nin baskılarından kurtulacaktır.

ABD, Huawei’yi yasaklayarak 5G teknolojisinde geride kaldı. TikTok’u yasaklayarak kendi özgürlük ve demokrasiye olan inancına zarar verecek. Benzer şeyler tekrar tekrar gerçekleştiğinde, ABD çöküşüne daha yakın adımlar atacak.

Çin internet sektöründe ByteDance gibi yükselen yıldızlar ortaya çıkmaya devam ediyor ve büyük bir canlılık gösteriyor. Çin eksikliklerini biliyor, güçlenmeye çalışıyor ve dünyaya açılmaya bağlı kalıyor. Ancak ABD yavaş yavaş kibir, inzivaya çekilme ve olumsuz bir tavra bürünüyor.

Covid-19 salgını, ABD’nin bir tür sistematik kaosa girdiğini açıkça gösteren önemli bir konudur. TikTok’u yasaklamak da dâhil olmak üzere ABD’deki uygulamaların çoğu, ülkenin zayıflayan rekabet gücünü göstermektedir. Facebook daha güçlü bir uygulama geliştirip TikTok’u pazarda yenemez mi? Sorun şu ki, Facebook bunu yapamaz. Yalnızca ABD siyasetinin kaba kuvvetine başvurabilir. (Kaynak: Global Times)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.