Erciyes’in şehir ekonomisine katkısı 100 milyon dolar

İstanbul’daki seyahat acentalarına, Kayseri’nin geleneksel tanıtım etkinliği düzenlendi. Erciyes Kayak Merkezi, kentin 6 bin yıllık tarihi ve kültürü, gastronomisi, sağlık turizmi gibi zengin potansiyeli anlatıldı.  

Erciyes Kayak Merkezi’nin kent ekonomisine katkısını kaydeden Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, şunları söyledi:“Jeolojik araştırmalara göre yaklaşık 1 milyon yaşında olan Erciyes Dağı’na, bugüne kadar 200 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı. Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasındayız. Farklı zorluk derecelerinde 100 kilometreyi geçen kayak pistlerimiz ile dünyanın en iyi yönetilen dağlarından birisiyiz. Erciyes Kayak Merkezi’nde, bu sezon 2.5 milyona yakın kişiyi ağırlamayı hedefliyoruz. Erciyes’in şehir ekonomisine katkısı yaklaşık 100 milyon dolar” dedi.

Bacalı sanayide lider olan Kayseri, bacasız sanayide de atağa geçti

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, şunları söyledi: “Kayseri’nin sahip olduğu tarihi, kültürel, doğal güzelliklerini paylaşmak için bugün bir aradayız. 6 bin yıllık tarihiyle medeniyetlerin merkezi olan kentimiz, ticaretin merkezidir ve İpek Yolu’nun üzerindedir. Bacalı sanayide lider olan Kayseri’miz, bacasız sanayide de atağa geçerek, bugüne kadar sanayide elde ettiği başarısını, turizmde de göstermeye devam ediyor. Erciyes Kayak Merkezi, dünyanın sayılı kayak merkezleri arasındadır. Ulusal ve uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapan Erciyes’e, Rusya, Ukrayna, Polonya ve Belarus’tan carter uçakları iniyor. Avusturya’dan Almanya’ya, Dubai’den Lübnan’a dünyanın dört bir yanından kayak severler, Erciyes’i keşfetmeye geliyorlar. Kayseri Cumhuriyet Meydanı açık hava müzesi gibidir ve 6 medeniyetin eserlerini görebilirsiniz. Özetle, tarihiyle, kültürüyle, gastronomisiyle, Erciyes Kayak Merkezi, Kapuzbaşı Şelalesi, Kuş Cenneti, Yılkı Atları, balon turları ve tüm ilçelerimizdeki zenginliğimiz ile kentimizi tanıtmaya ve gelen misafirlerimizi Türk misafirperverliği ile ağırlamaya devam edeceğiz. Kamu, yerel yönetimler ve sektör temsilcileri ile yaptığımız iş birliğiyle, kentimizi henüz keşfetmeyenlere potansiyelimizi anlatmayı artırarak sürdürüyoruz” dedi.

Dr. Murat Cahid Cıngı: Gelişmiş kayak altyapısına sahibiz

Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, şunları kaydetti: “Türkiye’nin en gelişmiş kayak altyapısı ve “suni kar üretme sistemlerine” sahibiz. Farklı zorluk derecelerinde 100 kilometreyi geçen kayak pistlerimiz, telesiyej, telekabin, gondol gibi halk arasında ‘teleferik’ olarak bilinen mekanik tesislerin yanı sıra, yürüyen band (magic carpet), çocuk oyun alanları, eğitim alanları, kızak alanları gibi kayak dışı eğlence aktivitelerini besleyecek baby lift, snow tubing, tırmanma duvarları gibi imkanlarımız bulunuyor. Bugün Alp’lerde ne varsa, Erciyes’de vardır. Nitekim Erciyes, kent merkezine yakınlığı, sunduğu tarihi, kültürel, gastronomi zenginliği ve Kapadokya’ya yakınlığı ile dünyadaki diğer kayak merkezlerine oranla daha fazla artı değere sahiptir. Erciyes’te, ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bir dünya kupası denildiğinde, bu etkinlik 35 ülkede 2.5 milyar insana yayın ile ulaşmak ve tanıtımımızı yapıyor olmak anlamına da geliyor. Yaptığımız uluslararası organizasyonlar ile ülkemizin, kentimizin ve Erciyes’in tanıtımına değer katmaya devam ediyoruz. Erciyes, dünya kayak otoriteleri ve dünyanın en iyi kayakçıları tarafından tescil edilen ve kayak severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir kış turizmi merkezi olmuştur” dedi.

Fatih İnan: Hedef pazarlarda tanıtmaya devam edeceğiz

THY Kayseri Satış Müdürü Fatih İnan, şunları kaydetti: “Kayseri ve turizm denilince, akıllara ilk Erciyes Dağı ve kış turizmi geliyor. Oysa Kayseri, sahip olduğu potansiyel ile kış turizminin yanı sıra, tarih-kültür, inanç, gastronomi, sağlık gibi geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor ve bu zenginliğin tanıtılması için birçok etkinlik yapmaya devam ediliyoruz. Örneğin, geçtiğimiz iki hafta önce gastronomi turizmi çalıştayı yapıldı ve buradan hayata geçirilecek değerli çıktılar elde edildi.  THY Kayseri olarak, bu yılın ilk 11 ayında, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland’ın aralarında bulunduğu yaklaşık 10 ülkeden acentalar, tur operatörleri, basın mensupları ve sosyal medya fenomenlerinin ağırlanmasına katkı verdik. Daha çok acentaya ulaşmak için hedeflenen pazarlarda workshoplar düzenlenmesine katkılar veriyoruz. Kayseri’nin tanıtımı noktasında kentteki diğer kurum ve kuruluşlar ile iş birliğimiz başarıyla devam ediyor” dedi.

 

 

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.