Eskişehir turizm atağına geçiyor

“Gelişen Eskişehir Büyüyen Ekonomi” ilkesiyle hareket eden Eskişehir Ticaret Odası (ETO) bir ilke daha imza attı. “Eskişehir Ekonomi Kampı”nda iş dünyasının önde gelen isimleri ve ünlü akademisyenlerini buluşturan ETO, ekonominin manifestosunu çıkardı.

TUYED yönetimine bilgi veren Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Manifestonun 15 sayfalık ayrıntılarının önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını belirtti. Güler, kentin gelişmesi ve ekonomisinin büyümesi için bir yol haritası hazırladıklarını söylüyor. Eskişehir’in 2023 yılında 5 milyar dolar ihracat hedefiyle, kişi başına düşen 14 bin dolar geliriyle Türkiye’nin geleceğinde başrol oyuncusu olacağını vurguladı.

1Metin_GulerDüzenledikleri Eskişehir Ekonomi Kampı’nda, Eskişehir’i nasıl dünya yıldızı yapabiliriz, marka değerini ne yaparsak artırabiliriz sorusuna cevap aradıklarını belirten Güler “ Yaptığımız panel ve çalıştay ile gelişen dünyada daha büyük bir Türkiye ve Eskişehir için neler yapılması gerektiğini akademisyenlerimiz ve önde gelen iş insanlarımız ile birlikte değerlendirdik” diye ekledi.

YHT’nin turizme etkileri araştırıldı

Kentin turizmden de hak ettiği payı alması için çalışmalar yaptıklarına hatırlatan Güler, Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) Eskişehir’e Etkileri Araştırması kitabından çıkan sonuçları şöyle özetledi: “Akademisyenlerin 3 bin 700 kişiyle gerçekleştirdikleri bilimsel anketle ademik, Eskişehir’e gelen yolcu profilini, yolcuların ne istediğini, yatırımcıların neler yapması gerektiğine ilişkin bilgilere yer verildi” dedi.

1tablo

Eskişehir’e YHT ile gelen yolcuların yüzde 40’ının günü birlik kaldığını aktaran Başkan Güler açıklamalarına şöyle devam etti: “Yolcuların Eskişehir’de kalmasında sıkıntı görüyoruz. Bundan sonraki süreçte Sivas, İzmir, Bursa, Konya bağlantıları ile 20 bin yolcunun yolunun Eskişehir’den geçeceği görülüyor. Kitap tüccar, sanayici ve halkımıza büyük katkı sağlayacak. Yine kentin kültür hayatına önemli katkı sunacak.”

lu bir sunum yaptı. Kitap ile ortaya çıkan bilimsel verilere değinen Afşar, YHT’nin global dünyanın gelişmelerinden bir olduğuna değinerek, böylece Eskişehir’in modernleşmenin etkilerini derinden hissetmeye başladığını ifade etti. Son dönemde Eskişehir ekonomisinin Türkiye ekonomisinin üzerinde bir gelişme gösterdiğini belirten Afşar, 2023 yılı hedeflerinde; demiryolunun ulaşım sektöründeki payının 5 kat büyümesi beklendiğini kaydetti. Çalışmanın amacını YHT’nin Eskişehir ekonomisi ve sosyal hayatına etkilerinin ortaya konması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Afşar, şöyle konuştu:

Yapılan anketten YHT’yi kullananların büyük kısmı lise ve üniversite mezunu, eğitimli, donanımlı kişiler olduğu sonucu çıktı. Güler, “Bulgulara bakınca Eskişehir’in tatil için uygun bir kent olduğu algısı var. YHT’den sonra Eskişehir’e geliş oranının yüzde 98 arttığı görülüyor. Gelenlerin yüzde 40’ı tatil ve eğlence amacıyla geliyor, arkadaş akraba ziyaretleri ile bu oran yüzde 75’i buluyor. Gelenlerin kalma süreleri günü birlik yüzde 35, 3 günden fazla kalacaklar yüzde 50’ye yakın. Eskişehir ailece tatile uygun bir kent algısına sahip, hafta sonu için gelinebilecek bir şehri algısı var. Kente 5 yıldızlı otel sayısı ve yabancıların otel açma isteği hızla artıyor” diye konuştu.

Eskişehir’e gelenler en çok neyi merak ediyor?

2tabloYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.