Free-Shop Satışları % 227’lik Artışla 8.6 Milyar Yuan Oldu

Çinliler Ulusal Gün tatilinde ülkenin ada eyaleti Hainan’a sadece kum-güneş-deniz için değil, gümrüksüz satış yapan duty-free’ler için de akın ediyor.

Çin’in doğusundaki Zhejiang Eyaletinin tatil beldesi Sanya’daki Gucci’nin gümrüksüz mağazasında satılan yaklaşık 14.000 yuan (yaklaşık 2.062 ABD doları) değerindeki çanta için kuyruk oluştu. Müşterilerden Shao Kehui diğer müşteriler gibi içeri girebilmek için 20 dakika kuyrukta bekledi.

“Pandemi nedeniyle yurtdışına çıkamıyoruz, ancak Hainan’da seyahat etmek ve burada gümrüksüz alışverişin tadını çıkarmak iyi bir seçim” diyen Shao, Hainan’da seyahat etmenin yurt dışına gitmekten daha uygun ve daha ucuz olduğunu da sözlerine ekledi.

1 Temmuz’dan itibaren Hainan, yıllık vergisiz alışveriş kotasını kişi başına 30.000 yuan’dan 100.000 yuan’a çıkardı. Gümrüksüz ürün kategorileri, duty-free listesine eklenen cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik ürünlerle 38’den 45’e çıkarıldı.

Tek bir ürün için önceki vergiden muaf 8,000 yuan limiti kaldırıldı ve tek bir satın alma miktar limiti olan kategori sayısı önemli ölçüde azaltıldı. Kozmetik ürünler için gümrüksüz satın alma limiti de 12’den 30’a yükseltildi.

Uygun fiyat çok marka var

Yıllık yüzde 62’lik artışla yaklaşık 1,29 milyon müşteri duty-free ürünleri satın aldı.

Gümrüksüz alışveriş merkezinin parfüm ve makyaj alanı epey kalabalıktı. Şanghay’dan adaya turist olarak gelen lan Yang Yi, tezgahtan bir düzine cilt bakım ürünü aldı. Yeni politika kapsamında daha fazla ürün satın alabileceğine dikkat çeken Yang, “Çok sayıda marka var ve fiyatlar da uygun” dedi.

Sanya’nın turizm yetkilileri tarafından yapılan bir ankete göre, gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapılan düzünlemelerden dolayı, şehre gelen turistlerin yüzde 80’i duty free alışverişini tercih ediyor. Resmi veriler, 1 Temmuz’dan 30 Eylül’e kadar Hainan’daki gümrüksüz satışların yıllık yüzde 227,5 artışla 8.6 milyar yuan’ı aştığını ve kozmetik satışlarının zirveye çıktığını gösteriyor. Söz konusu dönemde, yıllık yüzde 62 artışla yaklaşık 1,29 milyon müşteri duty-free ürünleri satın aldı.

Halen Hainan’da ikisi Haikou’da, biri Qionghai’de ve biri Sanya’da olmak üzere dört açık deniz gümrüksüz satış mağazası faaliyet gösteriyor. Sanya’daki gümrüksüz satış mağazası yaklaşık 120.000 metrekarelik alanı kaplayan en büyüğüdür. Gümrüksüz operasyonu iyileştirmek amacıyla, eyalet hükümeti yakın zamanda iki yerel işletmeyi açık deniz gümrüksüz iş yapmaları için onayladı.

Bu arada Hainan’ın bu yıl Sanya’da gümrüksüz satış mağazası daha kurması bekleniyor. Orta düzeyde rekabeti teşvik etmek için hükümet, işi yürütmek üzere diğer illerden gümrüksüz ticari niteliklere sahip bir işletme kuracaktır.

Hainan Normal Üniversitesi’nin Çin Özelliklerine Sahip Serbest Ticaret Limanı Araştırma Merkezi direktörü Liu Feng, “Çin halkı tüketimde büyük potansiyele sahip,” dedikten sonra “Pazara daha fazla rekabet getirildiğinde, Hainan, tatilcilere gümrüksüz alışverişinin daha fazlasını sağlayacak” diye ekledi. Çin, 1 Haziran’da Hainan serbest ticaret limanı için bir ana plan yayınladı. Ada eyaletin yüzyılın ortasına kadar küresel olarak etkili bir yüksek seviyeli serbest ticaret limanı haline getirilmesi amaçlanıyor. (Kaynak: China.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.