Gelecekte beynimize tatil deneyimi aşılanabilecek

Geleceğin turizm trendlerine ilişkin çalışmalar hız kesmiyor. Son çalışmalardan birinde nelerden söz edilmiyor ku? Örneğin, Karayipler ucuzlayacağından kışın gidilecek bir destinasyon olacak. Başrolünde Annold Schwarzenegger’in oynadığı Gerçeğe Çağrı -Total Recall filminde olduğu gibi beynimize tatil deneyimi aşılanabilecek. Destinasyonlar, zengin ve fakir tatilcinin tercihlerine göre şekillenecek. İşte diğer ayrıntılar…

Destinasyonlar, zengin ve fakir tatilcinin tercihlerine göre şekillenecek. Tatil seçenekleri çok lüks, lüks ve ucuz olmak üzere üç ana bölümden oluşacak. Ülkeler hem kitle turizmine hem de lüks ve bireysel turlara yönelik tur zatmaya devam edecek. Lüks tatilde Uzakdoğu, özel adalarda Türkiye, Bahamalar ve Turks & Caicos ön plana çıkacak

Turizmde önümüzdeki dönemde karşı karşıya kalınacak temel eğilimleri özetlemeye devam ediyoruz. Dün turizmi etkileyecek temel yansımaları özetledik. Bugün de çok lüks, lüks ve ucuz olmak üzere üç bölümde seçeneklerin sunulacağı turizmde, öne çıkacak destinasyonları ve buralardaki önemli değişimleri özetleyeceğiz.

Çok Lüks tatiller: Önümüzdeki dönemde her tatilcinin kendine özgü deneyimler kazanacağı, kimsenin deneyimin de diğerine benzemeyeceği ortaya çıkacak. Seyahat zenginler için önemli olmaya devam edecek. Seyahatler, başarının sergilenmesinde önemli  bir araç haline gelecek. Dünyadaki zenginler, sosyal kulüplerde akranları ile kendilerini kıyaslayıp, kendilerini göstermek istiyor.

Kişiye özel, çok özel tabakaya ait tatil bağlantıları oluşturulacak. Gençler çok lüks tatillerden biraz uzak duracak. Savaş dönemi çocukları kendileri birer öncü gibi görmeye başlayacak. Onlar, işlerine yatırım yapmak yerine, yeni macera, deneyim, yaşamları ve ailelerine yatırım yapmayı tercih edecek.

Lüks tatiller: Lüksün yeni tanımı özel yaşam ve macera anlamına geliyor. Ailenin tüm fertleri hafta sonlarını yaşlı ağacın gölgesinde geçirmek, aile bireylerini veya arkadaşlarını özel adasında ağırlamak moda haline gelecek. Özel ada söz konusu olunca bunun içine Türkiye, Havai, Bahamalar, Uzakdoğu ve Turks & Caicos gibi yerler prim yapacak.

Bazıları kolayca rahatsız edilemeyecekleri sessiz ortamları tercih edecekler. Bu durumda bazı lüks tesislerin özel vilları, sessizlik havuzu gibi mekanlar değer kazanacak. Bireysel turlar ön plana çıkacak. Bunlar deniz turizmine olduğu gibi, dağ, ekolojik veya uzay turu olabilecek. Uzay turunda Rusya, ABD ve Çin birbiriyle yarışacak.

Ucuz tatil: Bu tatil türü tur operatörüne kolay yönetebileceği bir organizasyon yapma imkanı veriyor. Örneğin, Mayorka veya Türkiye’de ailelere her şey dahil sistemini ya da genç çiftlere Tayland’ı kolayca satabiliyor. Bu tatil türlerinin de ağırlıklı olarak Avrupayı tatilciye çok uygun olduğu bilinen bir gerçek.

Avrupalı tatilci şimdi de Asya ve Meksika’yı da keşfedecek. Bu kesim için ucuz en ucuz “olmazsa olmaz” haline geliyor. Tatili ucuza getirmek için de gerekirse pansiyonda, çadırda veya koloniler halinde yaşamaya razılar. San Fransisko’ya 120 dolara uçuşlar, ucuzcu havayolu gibi Easy Kruz’u yani çok hesaplı kruvaziyer turları tercih edilecek.

Karayiplere, çok ucuz olacağından kışın gidilecek. 2070’ye gelindiğinde, tıpkı başrolünde Annold Schwarzenegger’in oynadığı Gerçeğe Çağrı -Total Recall filminde olduğu gibi beynimize tatil deneyimi aşılanabilecek. Hatırlanacağı üzere Arnold’un kafası, kendisine yüklenen sahte anılarla doludur ve Arnold bundan habersiz yaşayıp gider. Mars’a bir yolculuk yapmaya karar verdiğinde de kafasındaki anıların gerçekliğinden şüphe etmeye başladı.

Geleceğe ilişkin tahminler böyleyken, eğilim (trend) yaratamayan, yeni fikirler geliştiremeyen ülke veya şirketlerin turizmde kaybettiği görülüyor. Bazı şirketler ortaya çıkan eğilimler doğrultusunda pazarlama ve tanıtım yapıyor. Örneğin, kış programları çok önceden açıklanıyor, uzak ülkelere sefer koyuyor. Müşterinin taleplerine kulak kabartılıp, talebe uygun ürün ve hizmet geliştiriliyor.

Yayın Yeri ve Tarihi: www.turizmhaber.eu, 2008

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın